Vips så blev det liv : eller en hyllning till blågrönalgen

(Pocket)

49 kr
Antal

Leveranstid: 4-6 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

 

Förlag:  Pocketförlaget
På ett plan till Indien sitter en ung och övergiven Bob Hansson med ett slitet pass med några uppätna sidor. Utan visum. Men med en ivrig tro på att allt kommer att lösa sig ändå.

Tänk bara så många människor som var tvungna att mötas och kopulera med varandra för att han skulle bli till! Alla dessa spermier och ägg genom tusentals år som har lett fram till just honom. Och i Indien väntar mycket riktigt hans öde.

Hon heter Alak och är allt han kunnat önska sig. Ändå tvivlar han det borde finnas något mer, något större? Bobs resa är inte slut. Den har bara börjat. Han blir både förälskad, fängslad och tvingad till tantriskt sex innan han får åka hem igen. Och i Himalaya möter han till sist en man som kommer att förändra hans liv: gurun BabaBaba.

Nästan tjugo år senare sitter Bob i ett litet hus i Småland med fru och barn och tänker tillbaka på sin tid i Indien och sin inre resa, men också på sin familj, på generationerna före honom och den osannolika slumpen att de alla möttes. Samtidigt oroar han sig för sin dotter. Vad kommer att finnas kvar av världen när hon är stor? Kommer hela det mirakel som är livet att gå om intet? Kommer blågrönalgernas hårda arbete vara förgäves?

Vips så blev det liv är en roman om de storslagna tillfälligheter som behövs för att ett liv ska bli till och en hyllning till den underbara värld vi lever i, som i svindlande tempo håller på att gå förlorad. Det är en magisk och livsfylld bok av en av Sveriges mest egensinniga författare, som för fyrtio år sedan föddes på en båt och kom i land i en diskkorg.

Fakta

Förlag: Pocketförlaget  Kategori: Allmän skönlitteratur 
Leveranstid: 4-6 arbetsdagar  Bandtyp: Pocket 
ISBN: 9789186369606  Antal sidor: 352 
Språk: Svenska     
Titel: Vips så blev det liv : eller en hyllning till blågrönalgen  Författare: Bob Hansson  
Redaktör:   Uppläsare:  
Översättare:   Releasedatum: 2011-07-20 
Upplaga: ISBN 10:  
Serie:      
smakprov: Ja     

Recensioner

Logga in med e-postadress och lösenord.

Tipsa en vän


Bloggat om Vips så blev det liv : eller en hyllning till blågrönalgen

Fler titlar med Bob Hansson

Dingo Dingo : den manliga frigörelsen är här!
 159 kr
Book Köp

Dingo Dingo : den manliga frigör...

Leif Eriksson

(Inbunden)

Dingo Dingo : den manliga frigörelsen är här!
 129 kr
Ljudbok på CD-skiva Köp

Dingo Dingo : den manliga frigör...

Leif Eriksson

(Ljudbok CD-bok)

Kärlek, hur fan gör man? : Bob Hansson frågar dom som vet
 99 kr
Ljudbok på CD-skiva Köp

Kärlek, hur fan gör man? : Bob H...

Bob Hansson

(Ljudbok CD-bok)

Halleluja liksom
 49 kr
Book Köp

Halleluja liksom

Bob Hansson

(Pocket)

Dingo Dingo : den manliga frigörelsen är här! (MP3-CD)
 219 kr
Ljudbok på CD-skiva Köp

Dingo Dingo : den manliga frigör...

Leif Eriksson

(Ljudbok Mp3-CD)

Alla titlar med Bob Hansson