Génial. 2, Allt-i-ett-bok

(Häftad)

403 kr
Antal

Leveranstid: 4-6 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

 

Förlag:  Natur & Kultur
  • Fokuserar på det lustfyllda
  • Många autentiska texter, dialoger och hörövningar
  • Reflekterande
  • Franska är roligt och det är det vi försöker förmedla till eleven med vårt läromedel Génial. Génial är anpassat till kursplanens steg om 100 poäng. Till varje steg hör en allt-i-ett-bok, två ljud-cd för läraren, elevens ljud-cd samt en lärarhandledning. På webbstöd finns aktuella länkar och ytterligare material.

    Roligt, reflekterande, autentiskt så vill vi beskriva Génial. Flera lärare som använder Génial har poängterat att deras elever tycker att Génial är rolig att jobba med. Vi har försökt flytta fokus från grammatiktraggel till mera lustfyllda moment. Självklart finns grammatiken med och under den återkommande rubriken Réfléchissez får eleverna fundera och försöka komma fram till hur grammatiken fungerar. Längst bak i boken finns en minigrammatik att stämma av mot.

    I Génial medverkar många fransktalande personer i texter, dialoger och hörövningar och dessa autentiska texter varvas med andra dialoger, berättelser, faktatexter, dikter och sånger.

    Génial 1–4
    I Génial 1–3 är varje kapitel indelat i en A- och en B-del som behandlar i princip samma sak fast ur olika perspektiv. Det betyder att delar av ordförrådet i A-delen återkommer i B-delen.

    Génial 4 har en annorlunda uppläggning med teman som innehåller olika typer av texter och tillhörande övningar. I Génial 4 finns nästan uteslutande autentiska texter – skönlitteratur, dikter, tidningsartiklar, sånger, serier. Sist i varje kapitel finns ett avsnitt med texter där eleverna själva kan välja vad de vill läsa. Till dessa texter finns ibland diskussionsuppgifter men oftast inga övningar.

    Realia
    I Génial 1 och 2 finns sist i kapitlen En plus, ganska svåra informativa texter med frågor på svenska. Ofta handlar En plus om olika regioner i Frankrike. I Génial 3 har En plus byggts ut till C-avsnitt och blivit mera omfattande. Tanken är att man ska läsa texterna och förstå innehållet i stora drag, inte i detalj. I Génial 4 upptar realia en stor del av de olika kapitlen.

    Uttal
    Franskt uttal kan kännas främmande för våra svenska elever och i Génial 1 finns återkommande uttalsövningar, Prononcez, med ett uttalsavsnitt bak i boken.

    Repetition
    Både Génial 2 och 3 inleds med rejäla repetitionsavsnitt. Dessutom finns i Tu te rappelles?, repetitionsavsnitt i varje kapitel. I lärarhandledningarna finns färdiga prov.

    Le français, c’est Génial!
    – franska är roligt och det är det vi försöker förmedla till eleven med vårt läromedel Génial.

    Fakta

    Förlag: Natur & Kultur  Kategori: Facklitteratur barn och ungdom, Kurslitteratur 
    Leveranstid: 4-6 arbetsdagar  Bandtyp: Häftad 
    ISBN: 9789127636064  Antal sidor: 288 
    Språk: Svenska     
    Titel: Génial. 2, Allt-i-ett-bok  Författare: Marie-Louise Sanner, Lena Wennberg  
    Redaktör:   Uppläsare:  
    Översättare:   Releasedatum: 2003-06-11 
    Upplaga: ISBN 10:  
    Serie:      
    smakprov: Ja     

    Recensioner

    Logga in med e-postadress och lösenord.

    Tipsa en vän


    Bloggat om Génial. 2, Allt-i-ett-bok

    Fler titlar med Marie-Louise Sanner

    Génial 1 (Andra upplagan) Allt-i-ett-bok
     371 kr
    Book Köp

    Génial 1 (Andra upplagan) Allt-i...

    Marie-Louise Sanner

    (Häftad)

    Génial 2 (Andra upplagan) Allt-i-ett-bok
     377 kr
    Book Köp

    Génial 2 (Andra upplagan) Allt-i...

    Marie-Louise Sanner

    (Häftad)

    Ciao 1 Allt-i-ett-bok
     417 kr
    Book Köp

    Ciao 1 Allt-i-ett-bok

    Marie-Louise Sanner

    (Häftad)

    Génial 4 (Andra upplagan) Lärarhandledning  (pdf)
     1109 kr
    Unknown Köp

    Génial 4 (Andra upplagan) Lärarh...

    Marie-Louise Sanner

    Génial 4 (Andra upplagan) Allt-i-ett-bok
     377 kr
    Book Köp

    Génial 4 (Andra upplagan) Allt-i...

    Marie-Louise Sanner

    (Häftad)

    Alla titlar med Marie-Louise Sanner