Din varukorg är tom
När börjar det riktiga livet?
Fredrik Lindström (Inbunden)
Leveranstid: 4-6 arbetsdagar – Fraktklass A
Fraktklass A
29 kr
Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter
Moderna människor lever alltmer sina liv i ett slags förberedelse. Det är nästan alltid något som står i vägen för det fulländade livet: man behöver en bättre bostad, ett intressantare jobb, man längtar efter barn, att möta kärleken, att få lite mindre att göra på jobbet, att barnen ska flytta hemifrån, att få totalrenovera huset, få mer tid för familjen. Eller något annat. Sedan ska man börja leva det där "riktiga livet" som man väntat så mycket på.
2001 gav Fredrik Lindström ut "Vad gör alla superokända människor hela dagarna?". Boken är den mest sålda novellsamlingen i Sverige någonsin, 270.000 ex. Tio år senare kommer äntligen en uppföljare. Fjorton nya noveller med maximal träffsäkerhet och samtidskänsla. Där risken för igenkänning hela tiden är överhängande, och där avståndet mellan varm humor och ångestfyllt allvar är minimalt.
Det är berättelser fyllda av människor som lika gärna kunde vara du själv. Folk som, precis som du, försöker hitta sin egen stil eller bara funderar på om man verkligen lever sitt liv med rätt partner -- om man kanske kunde fått något bättre? Människor som undrar när de ska börja använda all utrustningen de har i sina kök och om det inte kan ingå i mänskliga rättigheter att få barn, familj och bli lite lycklig?, Människor som faktiskt har lite högre anspråk och vill börja fånga dagen, men bara har lite svårt att komma igång med det. Som skulle vilja ha ut mer av alltsammans! Inte bara i kärlek och relationer, kvalitetstid och spontansex. Utan i allt! Och som är beredda på det där riktiga livet, som skulle kunna börja närsomhelst.
Fakta
| Förlag: | Albert Bonniers Förlag | Kategori: | Essäer |
|---|---|---|---|
| Leveranstid: | 4-6 arbetsdagar | Bandtyp: | Inbunden |
| ISBN: | 9789100126964 | Antal sidor: | 212 |
| Språk: | Svenska | ||
| Titel: | När börjar det riktiga livet? | Författare: | Fredrik Lindström |
| Redaktör: | Uppläsare: | ||
| Översättare: | Releasedatum: | 2011-11-11 | |
| Upplaga: | ISBN 10: | ||
| Serie: |
Recensioner
Det här är inte en särskilt rolig bok, det är inte en särskilt engagerande bok och det är heller inte en bok man minns särskilt mycket av efter att ha läst ut den. Boken rymmer ett flertal olika noveller som på olika sätt speglar vår samtid men de handlar just om inget alls, det finns inget spom lämnar bestående minnen. Dessutom saknar de helt en novells komposition, vilket gör att det inte finns någon särskild spänning eller twist eller något som gör den här boken värd att minnas. Vill man läsa en riktigt bra novellsamling rekommenderar jag istället boken Babian av Naja Marie Aidt, välkomponerade och utmärkta på många sätt. Av svenska författare skulle jag mycket hellre läsa Jonas Karlssons noveller som är betydligt bättre på alla sätt.
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Tipsa en vän
Fler titlar med Fredrik Lindström
Alla titlar med Fredrik Lindström
| Titel | Datum | Pris | ||
|---|---|---|---|---|
![]() |
När börjar det riktiga livet? - Fredrik Lindström (Inbunden) |
2011-11-11 | 169 kr | ![]() |
![]() |
Noveller för Världens Barn 2012, inkl cd i Mp3-format - Naja Marie Aidt (Inbunden) |
2012-09-15 | 269 kr | ![]() |
![]() |
I Europas tjänst : Sveriges ordförandeskap i EU 2009 - Hans E Andersson (Häftad) |
2010-08-24 | 249 kr | ![]() |
![]() |
Sverige godaste mat Recept för alla tillfällen av vinnarna från Årets Kock - Markus Aujalay (Inbunden) |
2012-08-20 | 339 kr | ![]() |
![]() |
Golfens Ledarutbildning 2 - Marie Broholmer (Häftad) |
2009-01-12 | 249 kr | ![]() |
![]() |
Utstött : en bok om mobbing - Gunnel Colnerud (Häftad) |
2007-10-15 | 219 kr | ![]() |
![]() |
Evolutionen och jag kommer inte överens : bekännelser - Fredrik Lindström (CD-bok) |
2010-04-23 | 169 kr | ![]() |
![]() |
Evolutionen och jag kommer inte överens : bekännelser - Fredrik Lindström (Inbunden) |
2010-03-24 | 199 kr | ![]() |
![]() |
Jag är en sån som bara vill ligga med dej - Fredrik Lindström (Pocket) |
2006-07-21 | 39 kr | ![]() |
![]() |
Jag är en sån som bara vill ligga med dej - Fredrik Lindström (Inbunden) |
2005-04-07 | 149 kr | ![]() |
![]() |
När börjar det riktiga livet? - Fredrik Lindström (CD-bok) |
2011-12-06 | 229 kr | ![]() |






















