BRIO, Babyskydd, Primo, Grå/svart

BRIO, Babyskydd, Primo, Grå/svart

-23%

995 kr
Ord. pris 1295 kr
Delbetala fr 58 kr/mån

Leveranstid:  1-3 arbetsdagar

Fraktklass B - Leksaker

Fraktklass B - Leksaker

49 kr

 

| Levereras av Lekmer

Att ge sitt nyfödda barn det bästa skyddet är en självklarhet för alla föräldrar. Primo är utvecklad för att ge det nyfödda barnet ett säkert skydd och bekväm komfort i bilen. Extra kuddstöd för det lilla barnet, mjuk stoppning och ett integrerat solskydd utgör det lilla extra. Nytt för i år är den förlängda solkepsen som ger ett bättre solskydd i bilen.

I Primo finns det en inbygd adapter som gör att du enkelt kan klicka på ditt babyskydd på din BRIO Sing vagn. Primo ingår även i BRIO Sing Travel System.

Internt trepunktsbälte som är justerbart i tre höjder för anpassning till barnets storlek. Med uppfällt handtag har Primo en gungfunktion som enkelt låses genom att fälla ner handtaget. Det ergonomiska handtaget gör Primo mycket lätt att bära nära kroppen. Avtagbar och tvättbar klädsel.

Babyskyddet har höga sidor för extra sidokrockskydd. BRIO Primo och BRIO Base är godkända enligt ECE R44 Rev 04 för barn upp till 13 kg. ”Bäst i test” (Nov. 2009) för säkraste bilbarnstol i sin klass av Tysklands största testinstitut ”Stiftung Warentest”.

Viktigt vid användning av bilens trepunktsbälte är att använda nya bältesklämman ( finns på 2013 års modell som vi säljer ). Den fästs på trepunktsbältet för att bältet ska vara 100% spännt hela tiden.

OBS! Viktigt vid installationer för babyskydd utan bältesklämma är att man som förälder själv måste komma ihåg att sträcka på trepunktsbältet lite då och då eftersom det "skakas " lös något under bilens färd. Bältesklämman håller trepunktsbältet på plats hela tiden.

Kan monteras som bakåtvänt babyskydd på alla platser i bilen som har trepunktsbälte och är utan krockkudde (airbag). I BRIO Primo Base med Isofix monteras BRIO Primo snabbt och säkert med ett Click-in-system. För monteringsanvisning läs manualen som medföljer babyskyddet.
Recensioner och omdömen

Logga in med e-postadress och lösenord.

Tipsa en vän

(Max 500 tecken)