Tillbaka till toppen

Nordens största marknadsplats

Leveranser nära dig

Hos oss kan alla göra en bra deal

Trygg ehandel sedan 1999

Bokhandeln för ensamma hjärtan

Bok

Annie Darling

Pocket - 4 för 199 kr

69 kr
  • Beräknad leveranstid
    2 - 4 arbetsdagar (Vid val av prioriterad leverans)
  • Säljs och skickas av Adlibris

Bevaka produktens pris

Ingår i kampanjen:

Pocket - 4 för 199 kr
  • Allmän skönlitteratur
  • Bok
  • Pocket
  • Swedish
  • Annie Darling



Härlig feelgood-roman i fantastisk Londonmiljö. Perfekt för bokälskaren och romantikern!

Kunderna sviker den lilla bokhandeln i Bloomsbury. När Posy Morland plötsligt ärver butiken tvingas hon slå igen sina älskade kärleksromaner och istället möta verkligheten. Eftersom Posy inte bara får ett sjunkande företag på halsen, utan också oönskad uppmärksamhet från Sebastian, blir livet en chockartad upplevelse.

Posys idé är att på ett halvår förvandla butiken till sina drömmars bokhandel: med hyllplan som bågnar av kärleksromaner. Men medan Posy och personalen kämpar blir Sebastian alltmer närvarande. Inte bara i verkligheten, utan också i Posys fantasier.

Bokhandeln för ensamma hjärtan är första delen i brittiska Annie Darlings romanserie i bokhandelsmiljö. Det är charmig och underhållande läsning, som kommer att vinna både obotliga romantikers och inbitna boknördars hjärtan. En perfekt bok för fans av Lucy Diamond och Jenny Colgan, där lycka sällan är längre än en sida bort...

Röster om boken:

»Bokhandeln för ensamma hjärtan är härlig underhållning och mycket romantisk. Boken känns som en given succé för alla läsare som önskar drömma sig bort ett tag. Här har ni vårens mysigaste bok!« Bloggen Fru E:s böcker

»Jag har plöjt den här boken en stunds verklighetsflykt av allra bästa sort. Lägger sig som bomull kring ett oroligt hjärta. Så romantisk och mysig.« Podcasten Alla på boken

»Det här är en charmig, romantisk och smått humoristisk berättelse som för tankarna till Jane Austen.« Villa Frejas blogg

»En va lskriven och rolig bok, med ma nga trevliga littera ra referenser.« BTJ

»Bokhandeln för ensamma hjärtan är oemotståndlig brittisk feelgood som träffar mitt i prick hos alla bokälskande anglofiler och en ny favorit att skriva upp på författarlistan.« Johannas Deckarhörna

»Vilken underbar bok! Jag bara älskar böcker om böcker. Gillar du Lucy Diamond och Jenny Colgan måste du läsa denna.« Netduvan

»... en charmig feelgood full med romantik, förvecklingar och förälskelse som är perfekt verklighetsflykt när den kalla verkligheten tränger på. Jag ser verkligen fram emot nästa del i serien!« Bokmysan

 

Genre:
Allmän skönlitteratur
Format:
Bok
EAN:
9789177891543
Publisher:
Historiska Media
Bindning:
Pocket
Språk:
Swedish
ISBN:
9789177891543
Läromedel:
0
Serie:
Bokhandeln för ensamma hjärtan
Storlek:
352
Författare:
Annie Darling

0.0

Baserat på  0 recensioner

Visa fler recensioner (-5)

Se även

Vi har just nu stängt chatten men maila oss gärna istället Vi försöker besvara alla mail inom 24 h och du kontaktar oss via mail här.