Ghana Must Go

(Häftad)

Ghana Must Go
Tipsa en vän
115 kr
Spara i ny önskelista
Du måste välja en storlek innan du kan lägga varan i varukorgen.

Beräknad leveranstid:  7-12 arbetsdagar

Säljs av Adlibris 4,1 / 5 med 22598 betyg.

Totalbetyg 4,1 / 5
Leveranstid 3,9 / 5
Emballeringskvalitet 4,3 / 5
Mer från Adlibris Adlibris är en samarbetspartner på CDON Marketplace. Betyg lämnas av kunder som har handlat hos Adlibris, och bedöms på leveranshastighet samt hur väl varan var paketerad.
Bli medlem i CDON+ och köp denna produkt fraktfritt
A stunning novel, spanning generations and continents, Ghana Must Go by rising star Taiye Selasi is a tale of family drama and forgiveness, for fans of Zadie Smith and Chimamanda Ngozi Adichie.Meet the Sais, a Nigerian-Ghanaian family living in the United States. A family prospering until the day father and surgeon Kweku Sai is victim of a grave injustice. Ashamed, he abandons his beautiful wife Fola and their little boys and girls, causing the family to fracture and spiral out into the world - New York, London, West Africa, New England - on uncertain, troubled journeys until, many years later, tragedy unites them. Now this broken family has a chance to heal - but can the Sais take it?'Ghana Must Go is both a fast moving story of one family's fortunes and an ecstatic exploration of the inner lives of its members. With her perfectly-pitched prose and flawless technique, Selasi does more than merely renew our sense of the African novel: she renews our sense of the novel, period. An astonishing debut' Teju Cole, author of Open City Taiye Selasi was born in London and raised in Massachusetts. She holds a B.A. in American Studies from Yale and an M.Phil. in International Relations from Oxford. In 2013 she was selected as one of Granta's 20 Best Young British Novelists.
Nedan information kommer från CNET, CDON.COM kan inte garantera att denna information är korrekt.
Förlag: Penguin Books Ltd Kategori: Allmän skönlitteratur
Beräknad leveranstid: 7-12 arbetsdagar Bandtyp: Häftad
ISBN: 9780670919888 Antal sidor: 336
Språk: Engelska
Titel: Ghana Must Go Författare: Taiye Selasi
Releasedatum: 2005-02-01 Upplaga:
Serie:
Nedan information kommer från CNET, CDON.COM kan inte garantera att denna information är korrekt.
Antal recensioner: 0 Genomsnittsbetyg: 0
0%
0%
0%
0%
0%

Försäkringsvillkor

  • Reparation eller ersättningsprodukt med motsvarande prestanda.
  • Ersättning för skador som uppstått genom en plötslig och oförutsedd yttre händelse t ex tappskada, krosskada, fukt/vatten, blixtnedslag/åska/överspänning.
  • Ersättning för funktionsfel som inte ersätts av garanti eller reklamationsrätt.
  • För mobiltelefon är självrisken 195 kr vid skada. För övriga produkter gäller försäkringen utan självrisk.

Läs fullständiga försäkringsvillkor

För och efterköpsinformation

}

Tipsa en vän

Delbetala

Denna produkt kan delbetalas med följande alternativ:

  • 99 kr /mån - 3 mån, 0% ränta (95 kr uppläggningsavgift, 29 kr aviavgift)
  • 81 kr /mån - 6 mån, 0% ränta (195 kr uppläggningsavgift, 29 kr aviavgift)
  • 63 kr /mån - 12 mån, 0% ränta (295 kr uppläggningsavgift, 29 kr aviavgift)
  • 44 kr /mån - 36 mån, 9.95% ränta (395 kr uppläggningsavgift, 29 kr aviavgift)

Kostnadsberäkningen inkluderar ej uppläggnings- och aviavgift.

Välj Delbetalning som alternativ i kassan.

Mer information »