Din varukorg är tom
A Walk to Remember
(DVD - Svenskt omslag)
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A
Fraktklass A
29 kr
Var gång våren kommer till North Carolina, tänker Landon Carter tillbaka på sin gymnasietid och på Jamie Sullivan. Landon umgicks med skolans innegäng, och han och hans vänner hade inte annat än förakt till övers för den självsäkra Jamie.
Men när Landon hamnar i skolans dramagrupp, som straff för ett pojkstreck, möter han Jamie på hennes egna villkor. Deras möte väcker lidelsefulla känslor, känslor han inte visste fanns. Och deras möte kom att ändra hans liv för alltid.
Fakta
| Ljud: | Dolby Surround | Bild: | 16:9 Widescreen, Widescreen (2.35:1), Anamorfisk |
|---|---|---|---|
| Språk: | Engelska | Längd: | 97 |
| Text: | Danska, Engelska, Finska, Norska, Svenska | Leveranstid: | 1-3 arbetsdagar |
| Kategori: | Drama, Romantik | Releasedatum: | 2003-01-22 |
| Originaltitel: | Walk to Remember | Region: | 2 (Europa) |
| Regissör: | Adam Shankman | Åldersgräns: | 15 år |
| Inspelningsår: | 2002 | ||
| Skådespelare: | Shane West, Mandy Moore, Peter Coyote, Daryl Hannah, Lauren German | Extramaterial: | Trailer |
Recensioner
Bland det sämsta jag sett! Det sämsta med filmen är att den helt saknar handling och att skådespelarna känns hämtade från en dålig dokusåpa. Den här filmen har jag bara sett en enda gång och så länge jag är vid mina sinnens fulla bruk kommer jag aldrig att se den frivilligt igen om jag så fick en miljon för det.
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Man tror först att det är en tramsig high school-film, tills man får plocka fram näsdukarna!
» Blev du hjälpt av denna recension?
-1 poäng
Mycket fin historia som filmen berättar men riktigt dåligt skådespeleri och upplägg. Bara klichéer som spelas upp och det finns inget djup i skådespeleriet fast det är en fin historia.
Chansade lite med denna film och gick efter vad flera hade skrivit men blev grymt besviken. Alldeles för grå och klichéeaktig film. Bättre folk som gjort den och bättre skådisar så hade det nog varit en riktigt bra film.
» Blev du hjälpt av denna recension?
-2 poäng
Gillar denna film jättemycket. Väldigt sentimental utan att bli för överdriven. Bra rollkaraktärer.
» Blev du hjälpt av denna recension?
-1 poäng
En av mina favorit filmer :)
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Såååååååååååå bra - varför görs inte fler filmer som denna????
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Riktigt bra film! Så underbar! En riktig grååtfilm!
» Blev du hjälpt av denna recension?
+1 poäng
Väldigt väldigt bra film. Gråter du till sorgliga filmer? Då gråter du garanterat till denna. Gillar du också den här filmen?
Då måste jag tipsa om filmen Keith. (http://www.imdb.com/title/tt0435679/)
Svår som sjutton att få tag i har själv bara sett den utan svensk text, men den är helt underbar. En av de bästa jag sett tror jag.
www.grimmestam.com
» Blev du hjälpt av denna recension?
+1 poäng
Älskar denna filmen! Underbar historia många tårar föll första gången man såg den.
» Blev du hjälpt av denna recension?
+3 poäng
Min favoritfilm tror att det här är den bästa film som finns. En riktigt vacker och sorlig historia.
» Blev du hjälpt av denna recension?
+2 poäng
Jättebra film :)
» Blev du hjälpt av denna recension?
+1 poäng
Blogga









