Din varukorg är tom
Det regnar köttbullar
(DVD - Svenskt omslag)
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A
Fraktklass A
29 kr
Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter
Ingår i kampanj:
Flint drömmer om att bli vetenskapsman och uppfinner allt från gående TV-apparater till hårväxtmedel och råttfåglar - till hans pappas stora förtret. En dag uppfinner Flint en maskin som kan producera mat av ingenting, bara genom en knapptryckning kan han få en utsökt hamburgare i sin hand. Men som vanligt för Flint är det något som går fel och maskiner flyger iväg genom staden och förstör allt i sin väg tills den försvinner upp bland molnen. Invånarna i staden är rasande på Flint – tills den dagen det börjar regna mat från himlen!
"Se trailer för filmen
Fakta
| Ljud: | Dolby Digital 5.1 | Bild: | 16:9 Widescreen, Widescreen (2.35:1), Anamorfisk |
|---|---|---|---|
| Språk: | Engelska, Finska, Svenska | Längd: | 86 |
| Text: | Engelska, Finska, Svenska | Leveranstid: | 1-3 arbetsdagar |
| Kategori: | Tecknat/animerat, Familj, Barn | Releasedatum: | 2010-05-26 |
| Originaltitel: | Cloudy with a Chance of Meatballs | Region: | 2 (Europa) |
| Regissör: | Phil Lord, Chris Miller | Åldersgräns: | Barntillåten |
| Inspelningsår: | 2009 | ||
| Skådespelare: | Bill Hader, Anna Faris, James Caan, Andy Samberg, Bruce Campbell, Jesper Salén, Malin Güettler, Claes Ljungmark, Göran Gillinger, Johan Wahlström, Mikael Roupé, Simon Sjöquist, Ole Ornered, Dick Eriksson, Figge Norling, Sharon Dyall, Mattias Knave, Max Kenning, Charlotte Ardai Jennefors, Daniel Sjöberg | Extramaterial: |
|
Recensioner
jag älkar dena filmen
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Tycker tyvärr att det här är en av de sämre animerade filmer som jag har sett. Jag vill hellre tipsa om Dumma mej och Trassel.
» Blev du hjälpt av denna recension?
-1 poäng
MÅSTE Se den här! Verkar vara skit bra. Den tilltalar verkligen på något sätt, en annorlunda film med roligt koncept. Många bra budskap också :) Måste se, köper den direkt!.. Jag är redan övertygad och har sett lite grann utav den, min åsikt kommer garenterat inte ändras senare efter jag sett den, det kan jag lova.
» Blev du hjälpt av denna recension?
-2 poäng
Recension av en film som antingen får din mun att vattnas eller dig att desperat komponera en matsedel helt på organiska råvaror!
Strålande spontant eller dristigt dumt: Jag gick och köpte en dvd utan att ha sett den först, knappt ens bekantat mig med trailern. Jag hade bara en känsla av att den här, den kommer att tilltala en läckergom som jag.
Om man vill kan man naturligtvis läsa in diverse budskap och sensmoraler i en produktion som Det regnar köttbullar, till exempel överkonsumtionen av mat, vem som egentligen bär ansvaret för vad vi stoppar i oss eller hur långt vi kan komma med tekniska innovationer innan de slår tillbaka, för att inte tala om de näst intill obligatoriska andemeningarna om att våga vara den man är, tro på sig själv och följa sina drömmar, men man kan också luta sig tillbaka med sin fabrikstillverkade chokladpudding eller skål mikrovågade popcorn och bevittna över femtio olika slags rätter dimpa ner från skyn, den ena mer super size än den andra, och om inte annat förundras över hur förskräckligt enformig (men färgglad) den amerikanska matkulturen framställs som.
Cloudy with A Chance of Meatballs, som är originaltiteln, är baserad på en barnbok men jag är säker på att berättelsen också kan ge andra ålderskategorier ett utbyte utöver det man som förälder får när ens barn är roade. ”En film för hela familjen” är ett koncept som jag faktiskt tycker att filmbolagen lyckas bättre och bättre med för varje gång. Jag skrattar högt, spolar tillbaka och ser om flera gånger – och när filmen är till ända och eftertexterna tar vid känner jag genast att jag skulle kunna börja om och spendera ytterligare åttiosex minuter tillsammans med Flint Lockwood och Sam Sparks. För trots alla i det närmaste osmakligt stereotypiska ostburgare, pannkakor, pizzaslicer och köttbullar, är jag inte mätt utan skulle definitivt orka en portion till.
» Blev du hjälpt av denna recension?
+3 poäng
svinrolig faktiskt. bättre än förväntat.
» Blev du hjälpt av denna recension?
+1 poäng














