Hemsöborna - Väldigt fritt efter August Strindberg

(DVD - Svenskt omslag)

59 kr
(169 kr)
Antal

-65%

Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter

Ingår i kampanj:

Ingår i kampanj:  Buskis från 79 kr
Han var fräck Strindberg! 1887 vågade han beskriva en präst som både söp och svor. Han vågade visa en kärlekskrank kvinna som Madam Flod och en uträknande, gubbsjuk Carlsson.

Han visade att drängarna hade humor och trånade efter pigorna och han löjliggjorde överheten. Han var fräck Strindberg! Så fräck att Bonniers bokförlag refuserade flera scener för de var så fräcka. Därför tror inte vi att Strindberg skulle ogilla våra tankar med hans manus.

Här kommer vi "buska" till det rejält, i hans anda. Med andra ord, får ni en bearbetning som är VÄLDIGT fritt efter Strindberg. Madam Flod skall få vara kärlekskrank, Carlsson gubbsjuk. Drängarna ska få kilovis med roliga repliker, pigorna kommer att skrika i högan sky när drängarna vill vänslas och pastorn ska inte vara nykter i många minuter.

Slutet då? Nä, här kommer vi inte låta någon dö. Det är nya tider nu! Han var fräck Strindberg. Fräcka - det är vi också! Skål Strindberg!

Fakta

Ljud: Stereo  Bild: 16:9 Widescreen 
Språk: Svenska  Längd: 128 
Text: Undertexter saknas  Leveranstid: 1-3 arbetsdagar 
Kategori: Komedi, Svensk  Releasedatum: 2008-06-25 
Originaltitel: Hemsöborna - Väldigt fritt efter August Strindberg  Region: 2 (Europa) 
Regissör: Krister Classon   Åldersgräns: Barntillåten 
Inspelningsår: 2007   
Skådespelare: Claes Månsson, Siw Carlsson, Jojje Jönsson, Gösta Janson, Thomas Hedengran, Kent Vickell, Jenny Antoni, Martin Östh, Elin Gradin   Extramaterial:  

Recensioner

Logga in med e-postadress och lösenord.

Tipsa en vän