Din varukorg är tom
Pirates of the Caribbean 4 - I främmande farvatten (Blu-ray + E-Copy)
(Blu-ray - Svenskt omslag)
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A
Fraktklass A
29 kr
Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter
Disney och producenten Jerry Bruckheimer har återigen skapat ett storslaget äventyr fyllt av humor och action, som blivit Pirates-filmernas signum. Johnny Depp är tillbaka som kapten Jack Sparrow i Pirates of the Caribbean: I främmande farvatten. En berättelse om sanning, svek, ungdom, död - och sjöjungfrur! Jacks vägar korsas av en kvinna han mött tidigare (Penelope Cruz) och får svårt att avgöra om det uppstår kärlek, eller om hon är en skoningslös bedragare som utnyttjar honom för att hitta den mytomspunna Ungdomens Källa. Han tvingas ombord på den fruktade piraten Svartskäggs (Ian McShane) skepp och vet snart inte vem som är farligast - Svartskägg eller kvinnan från hans förflutna. Regissören Rob Marshall har inte sparat på krutet när han skapat de magnifika stridsscenerna, mystiken och den slagfärdiga humorn. En skattkista med bonusmaterial följer med på den äventyrliga resan, som du aldrig kommer vilja ska ta slut.
Se trailer för filmen
Fakta
| Ljud: | DTS 5.1, Dolby Digital EX 7.1 | Bild: | HD 1080p |
|---|---|---|---|
| Språk: | Engelska | Längd: | 139 |
| Text: | Danska, Engelska, Finska, Isländska, Norska, Spanska, Svenska | Leveranstid: | 1-3 arbetsdagar |
| Kategori: | Action, Äventyr, Disney | Releasedatum: | 2011-09-28 |
| Originaltitel: | Pirates of the Caribbean 4 - On Stranger Tides (Blu-ray) | Region: | 2 (Europa) |
| Regissör: | Rob Marshall | Åldersgräns: | 11 år |
| Inspelningsår: | 2011 | ||
| Skådespelare: | Johnny Depp, Ian McShane, Penélope Cruz, Stephen Graham, Geoffrey Rush, Gemma Ward, Kevin McNally, Óscar Jaenada, Greg Ellis, Astrid Berges-Frisbey, Bronson Webb, Yuki Matsuzaki, Paul Bazely, Sam Claflin | Extramaterial: |
Recensioner
Jag tycker denna film var mycket bra och johnny depp var lika bra som alltid, man saknar ju will och elisabeth lite men eftersom denna film trots allt inte hör till den förra triologin var den över förväntan och ser fram emot om det kommer en till!
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Tycker att fjärdefilmen i serien hade väldigt svårt att komma igång och när den väl gjorde det var det i slutscenerna. Det kändes aldrig som en Pirates of the Caribbean film, den saknade mycket från den föregående trilogin. Att bara bygga en hel film om Jack Sparrow fungerar inte sälskilt bra. Dessutom saknar man Will och Elizabeth. Dem och Jack ihop var det som gjorde Pirates filmerna bra.
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
håller helt och hållet med! filmen är rätt okej. Enligt min åsikt ska man inte betygsätta efter 3D efekterna man såg på bio utan ISTÄLLET Recensiera filmen för var den är och hur innehållet är, inte effekterna- det är inte effekterna som gör en film utan regissör,manus och skådespelare.
» Blev du hjälpt av denna recension?
0 poäng
Den var över förväntan. Dock inte lika bra som den första (1:a slår alla filmerna) men
den var inte lika dålig som jag trodde. Början var bäst, sen blev den bara löjlig och
Penélope Cruz var bara en irriterande karaktär.
» Blev du hjälpt av denna recension?
+3 poäng
Har set den på bio den är skit bra
» Blev du hjälpt av denna recension?
-5 poäng
När kan man köpa alt boka filmen?
» Blev du hjälpt av denna recension?
-7 poäng














