Red Riding Hood

(DVD - Nordiskt omslag)

99 kr
(169 kr)
Antal

-41%

Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter

Ingår i kampanj:

Hyr
39 kr

(On Demand - Se direkt via din PC/MAC)

Folksagan "Rödluvan" blir här en övernaturlig romantisk thriller i regi av Catherine Hardwicke, regissören bakom braksuccén "Twilight"

När Valerie bortlovas av sina föräldrar till den rike men tråkige Henry beslutar hon sig för att rymma tillsammans med sin stora kärlek Peter. Men kvällen då de ska ge sig av slår en varulv till och dödar Valeries syster och man börjar misstänka att varulven inte är någon främmande varelse från skogen utan finns mitt bland dem och att Valerie har ett unikt band med varelsen.

Fakta

Ljud: Dolby Digital 5.1  Bild: Widescreen (2.35:1), Anamorfisk 
Språk: Engelska  Längd: 99 
Text: Danska, Finska, Norska, Svenska  Leveranstid: 1-3 arbetsdagar 
Kategori: Äventyr, Drama, Romantik  Releasedatum: 2011-08-24 
Originaltitel: Red Riding Hood  Region: 2 (Europa) 
Regissör: Catherine Hardwicke   Åldersgräns: 15 år 
Inspelningsår: 2011   
Skådespelare: Michael Hogan, Virginia Madsen, Gary Oldman, Lukas Haas, Julie Christie, Billy Burke, Michael Shanks, Amanda Seyfried, Adrian Holmes, Shiloh Fernandez, Max Irons, Shauna Kain   Extramaterial:  

Recensioner

Logga in med e-postadress och lösenord.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Michael - 2012-04-09

Wow, här har vi en riktigt "billig" story. Fånig från början till slut.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mette - 2012-04-07

Håller med föregående recension; trodde mer om filmen men blev besviken.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sara - 2012-03-19

Jag hade förväntningar på denna film, men dom uppfylldes inte. Filmen tar aldrig fart, ej en film jag sätter mig ner och ser på igen. Tyvärr. Enda som var bra var miljön och kläderna.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ronny - 2011-12-30

Hmm... Denna filmen vinner på det estetiska, bländande vackra miljöer vackra kostymer.. men filmen i sig faller ganska platt. Synd , den hade kunnat blivit mycket bättre.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monica - 2011-11-18

En rätt bra film! Till skillnad från den tidigare recensenten så tycker jag inte alls att filmen var "läskig". När jag såg den på bio så gick den under genren "Skräck", vilket inte alls passar den här filmen. Skräckfilmer för mig är tex. "Saw", "the human centiped", "the ring" m.fl, och till skillnad från dem är den här filmen en barnfilm. Dock tycker även jag att de "erotiska" senerna kanske inte passar en 11-åring, men jag tycker ändå att denna åldersgräns är ganska lagom. Kanske för att jag själv började se "skräckfilmer" när jag var i 10-11-års åldern. Men som sagt, en bra och sevärd film.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ulf - 2011-11-16

En förhållandevis läskig berättelse om man tänker på att åldersgränsen är så lågt satt som 11 år (vuxet sällskap rekommenderas). De erotiska anspelningarna tycker jag inte är så lämpliga att se för en elvaåring (en 15-årsgräns vore väl egentligen ett minimum här). Dock välgjort och bra handling, men regissören har tagit sig stora friheter. För den som läst "Rödluvan och vargen" som barn lär inte känna igen mycket! Amanda Siegfried och Gary Oldman är bra i sina respektive roller, övriga känner jag inte igen.

Tipsa en vän