Thor (2011)

(DVD - Svenskt omslag)

79 kr
(169 kr)
Antal

-53%

Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter

Ingår i kampanj:  2 DVD 149 kr
Ingår i kampanj:  Film från 49 kr
Det finns många hjältar i världen ... men bara en är en gud. När den arrogante krigaren Thor (Chris Hemsworth, Star Trek) förvisas till jorden från Asgård måste han kämpa hårt för att återfå sina förlorade krafter. När han jagas av en invasionsstyrka som kommit för att förinta honom måste den fallne åskguden ge sig in i striden och lära sig vad som krävs för att bli en äkta hjälte.

Fakta

Ljud: Dolby Digital 5.1  Bild:  
Språk: Engelska  Längd: 115 
Text: Svenska  Leveranstid: 1-3 arbetsdagar 
Kategori: Action, Äventyr, Drama  Releasedatum: 2011-09-14 
Originaltitel: Thor  Region: 2 (Europa) 
Regissör: Kenneth Branagh   Åldersgräns:  
Inspelningsår: 2011   
Skådespelare: Natalie Portman, Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Samuel L. Jackson, Kat Dennings, Stellan Skarsgård   Extramaterial:  

Recensioner

Logga in med e-postadress och lösenord.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Susanne - 2012-03-10

Jag vill bara nämna till er som klagar att filmen är baserad på Marvel hjälten Thor och inte just gudatron.
Jag tycker att filmen var en jätte bra skildring på serien och Hemsworth och Hiddleston gjorde jätte bra ifrån sig.
Längtar tills vi får se dom i The Avengers!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gabriella - 2012-02-20

Blev besviken! Kan inte amerikanerna sluta förstöra gudarna som de inte ens tror på som t ex Zeus och Frej. Önskar denna filmen aldrig har gjorts för Tor talar inte engelska och är ingen superhjälte. HAN ÄR EN NORDISK ÅSKGUD!!! Amerikanerna har ingen koppling till guden så LÄGG AV med sådan tramsfilmer och skaffa egna filmer!!!!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elena - 2011-11-05

Blev besviken. Förväntade mer av en Branagh film med så många duktiga skådespelare...

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Martin - 2011-10-01

Hoppas de kommer en uppföljare!!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kenneth - 2011-09-15

Med ett ord:
Kanoners ...

Och sen vad som komma skall med alla superhjältarna i samma film ... :-)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anna - 2011-09-12

Bra film! Tycker Chris Hemsworth spelar Thor riktigt bra, + det skadar inte att han är snygg. Och glöm ej att vänta/spola förbi eftertexten så ni får se klippet med Nick Fury, som brukar komma efter Marvel filmerna.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
lizbeth - 2011-08-30

En rätt bra superhjälte film, innehåller den känsla som en film av detta slag bör ha, Hemsworth känns inte rätt för rollen även om han passar. Hiddleston gör en bra tolkning av Loki. Något en Marvel-fan säkert saknar är en cameo av en av de större Avengers men det räcker med Hawkeye. 3/5 välförtjänta poäng.

Tipsa en vän