Din varukorg är tom
Western Collection - Boxset (3 disc)
(DVD - Svenskt omslag)
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A
Fraktklass A
29 kr
Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter
Ingår i kampanj:
Alamo
John Wayne har producerat, regisserat och spelar själv med i denna magnifika skildring av en av de mest spektakulära händelserna i den amerikanska historien. Vid Alamo förenades 185 mycket speciella män i en hemlig pakt: de skulle kämpa ner en armé på 7000 man, och villigt offra sina liv för friheten. Filmen är inspelad i Texas, bara et par kilometer från den verkliga krigsskådeplatsen, och är med sina storslagna bilder och historiska exakthet en hyllning till modet och äran.
Bandolero
Western från 1968 av Andrew V McLaglen med James Stewart och Dean Martin.
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Butch Cassidy and the Sundance Kid är en Academy Award®-vinnare som förenar äventyr, romantik och komedi i en historia om vilda västerns mest älskvärda och fredlösa typer.
Ingen är snabbare än Butch Cassidy (PAUL NEWMAN) när det gäller att fixa stålar snabbt och hans partner Sundance Kid (ROBERT REDFORD) är oslagbar med puffran. När dessa två bångstyriga bank- och tågrånare tröttnat på att fly undan lagen, styr de kosan mot Bolivia med Sundances flickvän (KATHARINE ROSS). Att det enda de kan säga på spanska i princip är ”Upp med händerna!”, är inget problem för västerns charmigaste banditer!
Fakta
| Ljud: | Mono, Stereo | Bild: | Widescreen (2.35:1), Anamorfisk |
|---|---|---|---|
| Språk: | Engelska | Längd: | 362 |
| Text: | Danska, Finska, Norska, Svenska | Leveranstid: | 1-3 arbetsdagar |
| Kategori: | Västern, Box | Releasedatum: | 2008-11-05 |
| Originaltitel: | Western Collection (Alamo / Bandolero! / Butch Cassidy and the Sundance Kid) | Region: | 2 (Europa) |
| Regissör: | Andrew V McLaglen, George Roy Hill, John Wayne | Åldersgräns: | 15 år |
| Inspelningsår: | 1960,1968,1969 | ||
| Skådespelare: | James Stewart, John Wayne, Paul Newman | Extramaterial: |













