• Denna märkning används när en våldsskildring (eller sexuell handling) når en nivå som liknar den man kan vänta sig i verkliga livet. Grovt språk av mer extrem karaktär, användning av tobak eller droger och skildring av kriminella verksamheter kan förekomma i spel märkta med 16.

Enslaved - Xbox 360

Xbox 360

179 kr
Antal

Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter

Ingår i kampanj:


Enslaved är en återberättelse av den 400 år gamla kinesiska romanen "Färden till västern" som i spelet har förflyttats till efter apokalypsen. Om 150 år har världen förstörts av krig och miljökatastrofer och endast ett fåtal överlevande finns kvar. I Enslaved spelar du Monkey, en stark, vältränad men ensam figur som har tillfångatagits av ett av de mystiska slavskepp som ägnar sig åt att kidnappa den återstående befolkningen och ta med dem västerut på en resa utan återvändo. Fånge ombord på skeppet är även teknikgeniet Trip, en ung kvinna som lyckas fly från sina fångvaktare. Hon inser snabbt att Monkeys styrka och kraft är hennes enda hopp om att överleva den farliga resan tillbaka hem. Hon lyckas manipulera ett elektroniskt slavpannband som hon sätter på Monkey, något som sammankopplar dem för evigt - om hon dör så dör även Monkey. Han har inget annat val än att följa med på hennes resa västerut genom en skövlad värld som ständigt utsätter dem för dödliga faror och risken att tillfångatas.

Se trailer för spelet

Fakta

Kategori: Action, Äventyr  Bildgalleri:
Releasedatum: 2010-10-08  Leveranstid: 1-3 arbetsdagar 
Artikelnummer: 3007810669  Tillverkare: Ninja Theory 
Expansion pack: Nej     

Recensioner

Logga in med e-postadress och lösenord.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Martin - 2012-03-22

Ett av dom bästa spelen jag någonsin spelat. Jag hade starka tvivel när jag började spela men jag har aldrig blivit så fängslad av ett spel som med detta. Allt var så välgjort. Relationen mellan karaktärerna, storyn i spelet och framför allt den vackra gröna postapokalyptiska miljön är helt oslagbar! Detta spelet är ett MÅSTE!!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tobias - 2012-02-11

Storslaget äventyr! Bara storyn gör det värt att spela igenom detta spel. Sådana här typer av spel blir ofta ganska linjära, så även detta. Men det tar inte bort något av upplevelsen i detta fall. Oerhört prisvärt spel, rekomenderar detta till alla som inte spelat det.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elvis - 2011-06-22

Spelet är helt värt pengarna! KÖP DET !

ÄLSKADE DET...

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adam - 2011-05-20

Enslaved: Odyssey to the West är ett väldigt friskt spel. Det andas hela tiden en frihet som får en att känna glad. Det som bör framhållas framför allting annat i spelet är dialogen. Dialogen och samspelet mellan de båda karaktärerna, Trip och Monkey (som både porträtteras och röstskådespelas utav Andy Serkis (Gollum)). Två underbara röstskådespelare tillsammans med manuset ger spelet en ytterligare dimension. Utöver detta är även gameplayet mycket mer än godkänt, plattformshoppande tillsammans med lite hederlig hack n'slash.

Det som hindrar spelet ifrån en fullpoängare är avsaknaden av utmaning i plattformshoppandet. Vilket i och för sig bara är en petitess när man i nästa sekund får se Trip och Monkeys relation blomma ut ytterligare.

Köper du inte Enslaved, för detta skrattretande låga pris (99:-), då har du inte här att göra.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anders - 2011-05-19

Kanonspel action i Final Fantasy miljöer. Köp det!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fredrik - 2010-12-06

Ett underbart äventyr som trots vissa irritationsmoment ändå är värt pengarna.
Mycket då pågrund utav den härliga och
väldigt välgjorda storyn. Plus den vackra
världen som man lätt lever sig in i, under
spelets gång.
Om man ska se över nackdelarna så skulle
det med tanke på kampen för det sista överlevande
vart inte bara vackert runt omkring än.

Man skulle kunna haft mer realistisk bild av synen på världen efter totalförstörelse, det vackra med naturens återfödelse. Tillsammans med helt förstörda platser utan chans till reproduktion, skulle man velat se mer.
Plus skulle man velat haft en mycket högre svårighetsgrad, lite bättre kameravinkel,
några timmar längre story.

Alltså mer av det goda med en del förbättring.
Men hoppas på ett mästerverk till uppföljare vilket
mycket väl kan hända, för utvecklarna var väldigt nära med detta äventyr.

Tipsa en vän