Metro 2033 : den sista tillflykten

(Pocket)

39 kr
Antal

Leveranstid: 1-3 arbetsdagar – Fraktklass A

Fraktklass A

29 kr

Fraktklass A gäller för de flesta CD, DVD och Böcker. Även mindre hemelprodukter

Förlag:  Pocketförlaget
MOSKVA ÅR 2033. Civilisationens nordligaste utpost, en ensam metrostation, attackeras av gåtfulla varelser som uppstått i det sista kriget. Världen ligger i ruiner, jordytan är kontaminerad och ett rov för solens dödliga strålar. Världen ligger i ruiner efter ett ödeläggande kärnvapenkrig och Moskva har förvandlats till en spökstad, kontaminerad av strålning och befolkad av mutanter och monster. De få människor som överlevt har tagit sin tillflykt till stadens gigantiska tunnelbanesystem, där de underjordiska stationerna har omvandlats till små stadsstater med egna ideologier och styrelseskick. En ständig kamp om livsutrymme pågår, alltmedan mörkret och fasan härskar i tunnlarna. En sista människospillra har sökt skydd i Moskva-metron, världens största atombombssäkra bunker, där stationerna har omvandlats till små statsstater med egna ideologier och styrelseskick. Överallt pågår en ständig kamp om livsutrymmet, vattenfiltren, elaggregaten och svampodlingarna, alltmedan mörkret och fasan härskar i tunnlarna. En ung man tvingas ut på en farlig vandring genom den underjordiska labyrinten av tunnlar, schakt och sidospår, där ingen vet vad som väntar bakom nästa kurva. METRO 2033 bygger på sovjetiska myter om en hemlig stad under jorden och det faktum att Moskvametron byggdes för att motstå en kärnvapenattack.

Boken har gjort succé i hemlandet med över 3 miljoner sålda exemplar. och är under översättning till ett stort antal språk. Datorspel kommer under hösten. Första delen i en serie om tre fristående böcker. Nästa bok, »Metro 2034«, utkommer hösten 2010.

Kritikerröster: »En storartad kombination av äventyrsberättelse och fascinerande plats för handlingen Dmitrij Gluchovskij har förvandlat Moskvametron till en värld som får en att tappa andan. Årets bok!« Moscow Times

»Författaren har skapat ett häftigt och originellt fantasirike av Moskvas tunnelbana En suverän debut.« Spiegel

»Om jag någon gång reser till Moskva kommer jag att ta med mig Dmitrij Gluchovskijs dystopiska roman Metro 2033 och ägna dagarna åt att åka runt i tunnelbanan och station för station bocka av skådeplatserna i denna ryska bästsäljare. Jag är normalt ganska sval inför framtidsscenarier med sf-inslag, men Gluchovskij bryter ner mitt motstånd mot genren och drar mig med på en svindlande, omtumlande färd genom Moskvas underjordiska tunnelsystem.« Nils Schwarz, Expressen

UTDRAG UR BOKEN: »Mannen som gick längst bak i ledet kände sig uppenbarligen illa till mods och kastade hela tiden ängsliga blickar över axeln. Varje ensam vandrare i metron var förtrogen med den känslan. Det fanns till och med en särskild beteckning för den: tunnelångest. När man går genom en tunnel, i synnerhet med en dålig lampa, känns det alltid som om faran närmar sig bakifrån. Ibland blir känslan så intensiv att man tycker sig förnimma en tung blick i ryggen, eller inte ens blick... Vem vet vem eller vad som döljer sig i mörkret och hur den eller det uppfattar världen? Till slut blir anspänningen så outhärdlig att man inte står ut längre, man snurrar runt, blixtsnabbt, och viftar med ljusstrålen i det svarta - men ingen där... Tystnad... Tomhet... Allt verkar lugnt. Men medan man tittar bakåt, kisar in i mörkret tills ögonen värker, förtätas känslan på nytt av faran som närmar sig bakom ryggen, och återigen växer behovet av att vända sig om och lysa med lampan i tunneln - är det någon där, har någon smugit sig fram, medan man tittade åt andra hållet...?«


Fakta

Förlag: Pocketförlaget  Kategori: Science Fiction 
Leveranstid: 1-3 arbetsdagar  Bandtyp: Pocket 
ISBN: 9789186675219  Antal sidor: 478 
Språk: Svenska     
Titel: Metro 2033 : den sista tillflykten  Författare: Dmitrij Gluchovskij  
Redaktör:   Uppläsare:  
Översättare: Ola Wallin   Releasedatum: 2011-04-20 
Upplaga:   ISBN 10:  
Serie:      

Recensioner

Logga in med e-postadress och lösenord.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gustav - 2012-05-03

Jättebra bok, gick inte att lägga ifrån sig den, väl beskrivna miljöer och karaktärer. Spelar nu spelet och läser uppföljaren 2034.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Camilla - 2012-02-04

Mycket bra skit, spelat spelet och nu läst boken. Kan ju säga att det ger lite känsla när man spelat spelet och återger miljöerna på ett annat sätt.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lennart - 2011-11-11

Riktigt bra science-fiction,Actionfyllt och spännande!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Christian - 2011-08-12

Helt fantastisk!!!
Boken har ett djup som man sällan skådar då den väcker flera stora frågor utan att verka pretansiös som tex meningen med livet och om vi som människor är värda en plats på jorden. Samtidigt får den kalla kårar att krypa längs ryggraden då den aldrig riktigt avslöjar allt (man räds det okända). Visst det är i princip inga kvinnor med i handlingen men huvudkaraktären är så levande att jag förlåter det och Khan är nog den intresantaste bifigur jag någonsin läst om (hoppas del tre handlar om honnom).

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elisabet - 2011-08-11

Lockad av glassiga recensioner och internationellt beröm, trodde jag att boken skulle vara en riktig nagelbitare. Dessvärre är den en närmast sovjet-pekoralistisk roman som skulle kunna vara skriven av en högstadieelev. Alla kapitel är uppbyggda på samma sätt: Hjälten tar sig genom en obehaglig tunnel och råkar ut för monster/fiendesoldater och dyker upp på en ny tunnelbanestation där han träffar en äldre, aggressiv man som lämnar kryptiska ledtrådar. Det figurerar inga kvinnor i boken, mer än någon enstaka städerska i bakgrunden. Det blir aldrig spännande, utan tyvärr bara fånigt.

Tipsa en vän


Fler titlar med Dmitrij Gluchovskij

Metro 2034: Försvaret av Sevastopolskaja
 39 kr
Book Köp

Metro 2034: Försvaret av Sevasto...

Dmitrij Gluchovskij

(Pocket)

Metro 2033 : den sista tillflykten
 99 kr
Book Köp

Metro 2033 : den sista tillflykten

Dmitrij Gluchovskij

(Inbunden)

Metro 2034 : försvaret av Sevastopolskaja
 219 kr
Book Köp

Metro 2034 : försvaret av Sevast...

Dmitrij Gluchovskij

(Inbunden)

Alla titlar med Dmitrij Gluchovskij

Titel Datum Pris
Book Metro 2034: Försvaret av Sevastopolskaja - Dmitrij Gluchovskij (Pocket)
2012-04-30 39 kr Köp
Book Metro 2033 : den sista tillflykten - Dmitrij Gluchovskij (Pocket)
2011-04-20 39 kr Köp
Book Metro 2033 : den sista tillflykten - Dmitrij Gluchovskij (Inbunden)
2009-10-07 99 kr Köp
Book Metro 2034 : försvaret av Sevastopolskaja - Dmitrij Gluchovskij (Inbunden)
2011-07-14 219 kr Köp