Nordens största marknadsplats
Leveranser nära dig
Hos oss kan alla göra en bra deal
Trygg ehandel sedan 1999
Nordens största marknadsplats
Leveranser nära dig
Hos oss kan alla göra en bra deal
Trygg ehandel sedan 1999
Bok
Susanne Ahlenius
Böcker - Fri frakt över 249 kr
Bevaka produktens pris
Ingår i kampanjen:
Böcker - Fri frakt över 249 krAlice Wiklund, ung utredare på Rikskriminalen i Stockholm, blir utsedd att hjälpa Scotland Yard med ett långdraget fall. De jagar en seriemördare som är beräknande och samvetslös och som lämnar sina offer märkta med en bisarr kärleksförklaring.
Alice går upp i sitt nya arbete men inser snart att det inte är alla i gruppen som uppskattar hennes närvaro. Livet i London blir än mer komplicerat när hon träffar bartendern med de bärnstensfärgade ögonen som gör henne näst intill galen av åtrå. Vad är det han döljer bakom sin frustrerande arrogans?
När Alice inser vad hon måste betala för att finna sanningen är det redan försent och gränsen mellan arbete och privatliv suddas ut.
Dödlig åtrå är första delen i den erotiska deckartrilogin om Alice Wiklund. Övriga titlar är Dödligt dubbelspel och Dödlig hämnd.
Susanne Ahlenius debuterade 2014 med Dödlig åtrå i subgenren erotic crime. Uppföljaren Dödligt dubbelspel kom 2016 och den tredje har fått titeln Dödlig hämnd. Hon har också utkommit med novellsamlingen Sex nyanser av kärlek.