Klor WeekTab tabletter med långsamt klor används för att upprätthålla en lämplig klorhalt i vattnet så att det alltid hålls rent och friskt. Tabletterna innehåller stabilisator, vilket motverkar nedbrytning från solens UV-strålar. Beroende på aktivitet och väderförhållanden ska nya tabletter tillsättas en gång i veckan.
Den omgivande miljön kan variera kraftigt och påverkar då vattnet i poolen. Det rekommenderas därför att man periodvis använder Klor Starter snabbklor i granulatform (1701). Vattnet hålls desinficerat vid en klorhalt av 0,5—1,0 mg/l. Klorhalten bör testas kontinuerligt med teststickor (ingår ej).
Klor WeekTab tabletter med långsamt klor levereras i en praktisk plastbehållare med barnsäkert lock. Behållaren är märkt med detaljerad bruksanvsning på de nordiska språken samt engelska.
Dosering: Tillsätt 5 tabletter per 10.000 liter vatten. När tabletterna är upplösta till 10% av normalstorleken, tillsätts nya tabletter.
Använd locket som doseringsmått: Locket på denna produkt fungerar som doseringsmått så att du alltid enkelt och lätt kan mäta upp den exakta mängden för doseringen.