Tillbaka till toppen

Så här rankar CDON.com produkterna på marknadsplatsen

För att CDON vid en sökning på vår marknadsplats ska kunna presentera erbjudanden som vi tror är relevanta för dig, rankas produkterna utifrån försäljningsstatistik och algoritmer. Du kan själv välja om produkterna ska sorteras utifrån pris, rabatt, releasedatum, mest sålda eller relevans. Du kan även filtrera sökresultaten. När du sorterar på pris, rabatt, releasedatum eller mest sålda, rankas produkterna enligt det kriterium som du har valt. Hur produkterna rankas när du sorterar på relevans beror på var du söker produkterna och beskrivs nedan.

Vid sökning i sökfältet

När produkter sorteras på relevans baseras rankningen främst på en kombination av följande kriterier, i fallande ordning:

  1. Tillgänglighet: produkter som finns i lager eller som är bokningsbara rankas högre.
  2. Likhet med sökfrasen: produkter som bättre motsvarar sökfrasen rankas högre.
  3. Popularitet: produkter som i nära tid ofta har köpts rankas högre.

Inom kategorier (inkl. kampanjer, sidor för enskilda varumärken och säljare)

När produkter sorteras på relevans baseras rankningen främst på en kombination av följande kriterier, i fallande ordning:

  1. Tillgänglighet: produkter som finns i lager eller som är bokningsbara rankas högre.
  2. Popularitet: produkter som i nära tid ofta har köpts rankas högre.

Produktsidor

För att CDON ska kunna presentera det erbjudande som vi tror är mest relevant för dig, grupperas ibland olika säljares erbjudanden som avser produkter av samma slag. Det framgår i sådant fall av rutan ”Fler säljare” på en produktsida. Vid sådan gruppering baseras rankningen främst på en kombination av följande kriterier, i fallande ordning:

  1. Tillgänglighet: produkter som finns i lager eller som är bokningsbara rankas högre.
  2. Pris: produkter som har lägre pris (inklusive frakt) rankas högre.
  3. Leveranstid: produkter som har kortare leveranstid rankas högre.

Betalda annonser

Om en säljare har betalat för att påverka placeringen av en produkt, framgår det genom att erbjudandet anges som ”sponsrad”.

Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Bosch / Siemens | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Bosch / Siemens | Vit
126 kr
Twinner -STRIP2
Twinner
Twinner -STRIP2
126 kr
Fri frakt
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: AEG | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: AEG | Vit
126 kr
Lanberg - Patch-kabel - SC/UPC (hane) till SC/UPC (hane) - 2 m - 3 mm - fiberoptisk - duplex - 50/125 mikron - OM4 - halogenfri - violett - (antal pe
Lanberg
Lanberg - Patch-kabel - SC/UPC (hane) till SC/UPC (hane) - 2 m - 3 mm - fiberoptisk - duplex - 50/125 mikron - OM4 - halogenfri - violett - (antal pe
126 kr
Fri frakt
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Nilfisk | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Nilfisk | Vit
126 kr
Nedis Parkettmunstycke | Naturligthår | Ersättning för: A.E.G. / Electrolux / Fam / Holland Electro / Nilfisk / Numatic / Philips
Nedis
Nedis Parkettmunstycke | Naturligthår | Ersättning för: A.E.G. / Electrolux / Fam / Holland Electro / Nilfisk / Numatic / Philips
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Rowenta RB - RS | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Rowenta RB - RS | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Universal | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Universal | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Tristar JC861 | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Tristar JC861 | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Nilfisk | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Nilfisk | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Electrolux | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Electrolux | Vit
126 kr
Electrolux ES RO, Universal, Luftfräschare, Röd, Låda, 4 styck
Electrolux
Electrolux ES RO, Universal, Luftfräschare, Röd, Låda, 4 styck
126 kr
Fri frakt
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Philips | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Philips | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Daewoo SB70 | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Daewoo SB70 | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Nilfisk | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Nilfisk | Vit
126 kr
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Daewoo SB90 | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Daewoo SB90 | Vit
126 kr
CarWash Dammsugare Adapter för Biltvätt
Fureater
CarWash Dammsugare Adapter för Biltvätt
125 kr
Champion Dammsugare Klippfilterset Universal 2st
Champion
Champion Dammsugare Klippfilterset Universal 2st
125 kr
Fri frakt
Camry Hepa-filter för dammsugare CR 7046 (cr 7046.1)
Camry Electronic
Camry Hepa-filter för dammsugare CR 7046 (cr 7046.1)
125 kr
Fri frakt
CyberTech Pack för iRobot Roomba 500 600 700 Series Sidoborste 3 Army För 510 530 532 535 540 545 550 552 560 562 570 580 581
Aucune
CyberTech Pack för iRobot Roomba 500 600 700 Series Sidoborste 3 Army För 510 530 532 535 540 545 550 552 560 562 570 580 581
125 kr
Fri frakt
Kopos Rörkoppling fi75mm (02075 FA)
Kopos
Kopos Rörkoppling fi75mm (02075 FA)
125 kr
Fri frakt
Zolux ZOLUX ANAH Small brush
Zolux
Zolux ZOLUX ANAH Small brush
125 kr
Fri frakt
Snabb leverans
Munstycke Y05 MP AirSpace Green Line
Melitta
Munstycke Y05 MP AirSpace Green Line
125 kr
Fri frakt
Snabb leverans
Electrolux dammsugarpåse Papper E3 MONDO
Electrolux
Electrolux dammsugarpåse Papper E3 MONDO
125 kr
Fri frakt
Swirl M50, Universal, Dammpåse, Vit, Miele, S 290... 299 Serie, S 500... 599 Serie, Tango, Tango Plus, Complete C1 Serie, S 700... 799 Serie,..., Låd
Swirl
Swirl M50, Universal, Dammpåse, Vit, Miele, S 290... 299 Serie, S 500... 599 Serie, Tango, Tango Plus, Complete C1 Serie, S 700... 799 Serie,..., Låd
125 kr
Fri frakt
Snabb leverans
Erko tunnväggig rörkoppling i aluminium - ALC_185/1
Erko
Erko tunnväggig rörkoppling i aluminium - ALC_185/1
125 kr
Fri frakt
König & Meyer K&M H09 dammsugarväska - HOOVER SPRINT H58 dammsugarväskor 5 st.
K&M
König & Meyer K&M H09 dammsugarväska - HOOVER SPRINT H58 dammsugarväskor 5 st.
125 kr
Fri frakt
K_M Vacuum Cleaner Filters K&M D22 Mikro
K&M
K_M Vacuum Cleaner Filters K&M D22 Mikro
124 kr
Fri frakt
Lanberg - Patch-kabel - SC/UPC-multiläge (hane) till SC/UPC-multiläge (hane) - 5 m - 3 mm - fiberoptisk - duplex - 50/125 mikron - OM3 - halogenfri -
Lanberg
Lanberg - Patch-kabel - SC/UPC-multiläge (hane) till SC/UPC-multiläge (hane) - 5 m - 3 mm - fiberoptisk - duplex - 50/125 mikron - OM3 - halogenfri -
124 kr
Fri frakt
Best-Tools Rund borste för dammsugare OW1S20L/OW1S50L (BEST-AKCSO1S)
Best-Tools
Best-Tools Rund borste för dammsugare OW1S20L/OW1S50L (BEST-AKCSO1S)
124 kr
Fri frakt
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Electrolux | Vit
Nedis
Nedis Dammsugarpåse | 4 st. | Syntetisk | Säljs mest för: Electrolux | Vit
124 kr
4X Högeffektivt filter för Roomba 800- och 900-serien
Tech Of Sweden
4X Högeffektivt filter för Roomba 800- och 900-serien
124 kr
Snabb leverans
button-spinner-icon