MacBook Pro
6978 produkter
MacBook Pro är för dig som vill att arbetet bara ska flyta. När många flikar är öppna, filer blir tunga och tempot ökar märks det direkt vilken dator du sitter på. Här får du kraft nog att jobba ostört, utan att behöva anpassa dig efter tekniken. Hos CDON finns MacBook Pro för både arbete, studier och kreativa projekt som kräver lite mer.
Apple MacBook Pro 16" M5 Max 64 GB, 2 TB bärbar dator, silver
72 490 kr
tisdag, 4 aug
-10 %AppleApple MacBook Pro 16" M4 Max 48 Gt, 1 Tt 2024 - bärbar, silver (MX2W3)
50 559 kr
Tidigare lägsta pris:
56 159 kr
tisdag, 4 aug- Pre-OwnedApple
MacBook Pro Touch Bar 13 " Apple M2 3,5 Ghz 16 Go 512 Go Silver - Återfurbished - Skick: Acceptabelt- REFURBISHED
10 691 kr
onsdag, 12 aug
AppleApple MacBook Pro 14" M5 24 Gb, 1 Tb 2025 bärbar, silver
29 299 kr
tisdag, 4 aug
Pre-OwnedAppleApple-MacBook Pro 2019 - 13,3" Retina med Touch Bar - Intel Core i5 - 8 128GB - Space Grey-USED
6 999 kr
måndag, 3 aug- Apple
Apple MacBook Pro 14" 2023 M2 Max 12 CPU 38 GPU 64 GB RAM 512 GB SSD Space Grey
24 777 kr
måndag, 3 aug - Pre-OwnedApple
MacBook Pro Touch Bar 15" Core i9 2,3 Ghz 32 Go 1 To SSD Silver (2019) - Nytt batteri - Återfurbished - Utmärkt skick
10 166 kr
onsdag, 12 aug - Pre-Owned-1 %Apple
MacBook Pro Touch Bar 13" 2020 Apple M1 3,2 Ghz 8 GB 256 GB SSD Space Grey - Begagnad - Bra skick
5 899 kr
Tidigare lägsta pris:
5 970 kr
onsdag, 12 aug - Apple
MBP 14 SL/15C/16C GPU/24GB/1TB
34 307 kr
onsdag, 5 aug Apple MacBook Pro 14" M5 Pro 48 GB, 1 TB bärbar dator, silver
45 690 kr
tisdag, 4 aug- Apple
Apple MacBook Pro - M5 Pro - M5 Pro 20-core - 48 GB RAM - 1 TB SSD - 16.2" 3456 x 2234 @ 120 Hz - Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0 - space black - kbd: dansk
48 580 kr
torsdag, 6 aug - Pre-OwnedApple
MacBook Pro Touch Bar 15" Core i9 2,9 Ghz 16 Go 256 Go SSD Silver (2018) - Nytt batteri - Begagnad - Utmärkt skick
7 907 kr
onsdag, 12 aug
Pre-OwnedAppleMacBook Pro Touch Bar 13" i5 1,4 Ghz 8 GB RAM 256 GB SSD Space Grey (2020) - Begagnad - Mycket bra skick
4 045 kr
onsdag, 5 aug- Apple
Apple MacBook Pro 16" 2024 M4 Max 16 CPU 40 GPU 64 GB RAM 4 TB GB SSD Silver Nano-texture
62 140 kr
måndag, 3 aug - Apple
MBP 16 SL/18C/20C GPU/48GB/1TB
48 552 kr
torsdag, 6 aug 
Apple MacBook Pro Apple M M5 Pro Bärbar dator 36,1 cm (14.2") 24 GB 2 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) macOS Tahoe Svart
55 097 kr
fredag, 7 aug
Pre-OwnedAppleApple - MacBook Pro 2023 - Rymdgrå -1024GB-32GB - Apple M2 Max - Uesd
19 999 kr
måndag, 3 augApple MacBook Pro 16" M5 Pro 48 GB, 1 TB bärbar dator, silver
48 699 kr
tisdag, 4 aug- -1 %
Apple MacBook Pro 16" 2023 M3 Pro 12 CPU 18 GPU 36 GB RAM 512 GB SSD Space Black
25 935 kr
Tidigare lägsta pris:
26 300 kr
måndag, 3 aug - Apple
Apple MacBook Pro 16" 2023 M3 Max 16 CPU 40 GPU 64 GB RAM 1 TB SSD Silver
37 777 kr
måndag, 3 aug 
Apple MacBook Pro 14\" M5 Silver/M5-10C-CPU 10C-GPU
29 748 kr
onsdag, 12 aug
AppleApple MacBook Neo 13 tum silver A18 Pro 8GB/512GB med Touch-ID (MHFC4D/A)
10 094 kr
onsdag, 12 aug
Återburen Apple MacBook Pro 2020 – Condition: Grade B
8 675 kr
onsdag, 5 aug
AppleMacBook Pro Retina 14” 2024 M4 - MBP 14.2 SB/10C CPU/10C- 32 GB 512GB NEW
22 999 kr
fredag, 7 aug
Apple MacBook Pro Apple M M4 Pro Bärbar dator 36,1 cm (14.2") 24 GB 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) macOS Sequoia Silver
31 596 kr
måndag, 10 augApple MacBook Pro 14" M5 Pro 24 GB, 1 TB bärbar dator, silver
34 990 kr
tisdag, 4 aug- Pre-Owned-31 %Apple
MacBook Pro Retina 13" " Core i5 2.3 Ghz 8 GB 128 GB SSD Silver (2017) - Nytt batteri - Begagnad - Bra skick
3 885 kr
Tidigare lägsta pris:
5 648 kr
onsdag, 12 aug - Apple
Apple - 14,2" MacBook Pro M5 Pro (2026) - RAM 24Go - Lagring 1To - CPU 15 kärnor - GPU 16 kärnor - Silver
40 448 kr
onsdag, 12 aug 
Apple MacBook Neo Apple A A18 Pro Bärbar dator 33 cm (13") 8 GB 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) macOS Tahoe Indigo
12 537 kr
måndag, 10 aug- Pre-OwnedApple
MacBook Pro 14" M5 2025 Apple M5 10-Core 10-Core GPU 16 GB RAM 512 GB SSD med svenskt tangentbord Grade A Refurbished
18 430 kr
måndag, 3 aug - Pre-Owned-7 %Apple
MacBook Pro Touch Bar 15" Core i7 2,6 Ghz 16 GB 256 GB SSD Space Grey (2019) - Nytt batteri - Begagnad - Bra skick
4 939 kr
Tidigare lägsta pris:
5 332 kr
onsdag, 12 aug
Pre-OwnedAppleApple - MacBook Pro 2023 - Rymdgrå -1024GB-32GB - Apple M2 Max - Uesd
19 999 kr
måndag, 3 aug
Renoverad Apple MacBook Pro 2021 - Skick: Grad A
14 080 kr
onsdag, 5 aug- Apple
Apple MacBook Neo - A18 Pro - Apple A18 Pro 5-core - 8 GB RAM - 512 GB SSD - 13" IPS 2408 x 1506 - Wi-Fi 6E, Bluetooth 6.0 - citrus - kbd: dansk
11 862 kr
onsdag, 12 aug 
Apple MacBook Pro Apple M M5 Max Bärbar dator 41,1 cm (16.2") 36 GB 2 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) macOS Tahoe Silver
73 425 kr
måndag, 10 aug- Pre-OwnedApple
MacBook Pro 14" M5 2025 Apple M5 10-Core 10-Core GPU 24 GB RAM 1 TB SSD med svenskt tangentbord Grade A Refurbished
23 655 kr
måndag, 3 aug - Pre-OwnedApple
APPLE MacBook Pro Touch Bar 15" 2018 i9 - 2,9 Ghz - 16 GB RAM - 1000 GB SSD - Space Grey - Begagnad - Utmärkt skick
9 037 kr
onsdag, 12 aug Laptop APPLE MacBook Pro 14 (2026) M5 15C / 24 GB RAM 2 TB SSD 16C GPU macOS Stjärnsvart MJLW4ZE/A
46 828 kr
torsdag, 6 aug
Apple MacBook Neo Apple A A18 Pro Bärbar dator 33 cm (13") 8 GB 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) macOS Tahoe Silver
12 401 kr
måndag, 10 aug- Apple
Apple MacBook Pro - M5 Max - M5 Max 40-core - 48 GB RAM - 2 TB SSD - 16.2" 3456 x 2234 @ 120 Hz - Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0 - space black - kbd: dansk
69 494 kr
torsdag, 6 aug - Pre-OwnedApple
MacBook Pro Retina 15" Core i7 2,5 Ghz 16 Go 768 Go SSD Silver (2015) - Begagnad - Utmärkt skick
112 948 kr
onsdag, 12 aug
Pre-Owned-1 %AppleMacBook Pro 13" M1 2020 Apple M1 8-Core 8 GB RAM 1 TB SSD med svenskt tangentbord Grade C Refurbished
8 075 kr
Tidigare lägsta pris:
8 170 kr
måndag, 3 aug- Pre-Owned-25 %Apple
MacBook Pro Touch Bar 15" " Core i7 2.8 Ghz 16 GB 256 GB SSD Silver (2017) - Nytt batteri - Begagnad - Mycket bra skick
4 636 kr
Tidigare lägsta pris:
6 213 kr
onsdag, 12 aug - Pre-Owned-26 %Apple
MacBook Pro Touch Bar 15" i7 2,2 Ghz 16 GB RAM 256 GB SSD Space Grey (2018) - Begagnad - Bra skick
4 623 kr
Tidigare lägsta pris:
6 213 kr
onsdag, 12 aug - Apple
Apple - 16,2" MacBook Pro M5 Max (2026) - RAM 48Go - Lagring 2To - CPU 18 kärnor - GPU 40 kärnor - Silver
79 226 kr
onsdag, 12 aug
AppleRenoverad 14" Apple MacBook Pro (Space Grey) - Apple M1 Pro 512GB SSD 16GB (2021) - Skick: Grad B
15 176 kr
onsdag, 5 aug- -4 %Apple
Apple MacBook Pro - M5 Pro - M5 Pro 16-core - 24 GB RAM - 1 TB SSD - 14.2" 3024 x 1964 @ 120 Hz - Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0 - space black - kbd: dansk
32 988 kr
Tidigare lägsta pris:
34 307 kr
torsdag, 6 aug 
Renoverad Apple MacBook Pro 2020 - Skick: Grade A
6 990 kr
onsdag, 5 aug
MacBook Pro för arbete som kräver mer
MacBook Pro är för dig som märker skillnad när tempot ökar. När flera program är igång samtidigt, när filer ska exporteras snabbt eller när arbetet inte får hacka. Här får du en bärbar Mac som är byggd för att hålla jämna steg – så att du kan fokusera på det du gör, inte på datorn.
När MacBook Air inte riktigt räcker till
MacBook Air är ett smidigt val för mycket, men när kraven blir högre är det MacBook Pro som tar vid. Den klarar tyngre arbetsflöden, fler parallella uppgifter och längre arbetspass utan att tappa tempo. Ett val för dig som vill ha mer kraft från början, istället för att växa ur din dator.
För dig som jobbar med foto, video, kod och kreativa projekt
MacBook Pro används ofta av dig som redigerar video, arbetar i tunga designprogram, producerar musik eller utvecklar kod. Den hanterar stora filer, renderingar och avancerad multitasking på ett sätt som gör att arbetet flyter – även när projekten blir mer krävande.
Prestanda med Apple M chip
Med Apples M chip får du en kombination av kraft och effektivitet som märks i praktiken. Snabbare renderingar, kortare laddtider och en dator som håller tempot även när du pressar den. Det är prestanda som inte bara syns på pappret, utan i hur smidigt allt fungerar.
14 eller 16 tum välj rätt arbetsyta
MacBook Pro finns i både 14 och 16 tum. Den mindre modellen är smidig att ta med och passar dig som rör dig mycket, medan 16 tum ger mer arbetsyta och passar bättre som huvuddator. Valet handlar om hur du jobbar och var du använder din dator mest.
En skärm som gör skillnad varje dag
Den höga ljusstyrkan, färgåtergivningen och detaljrikedomen gör skärmen till en central del av upplevelsen. Oavsett om du redigerar innehål eller arbetar länge framför datorn får du en bild som känns behaglig och tydlig hela dagen.
Apple ekosystem som sparar tid
Med iPhone, iPad och andra Apple-enheter blir arbetsflödet mer sammanhängande. Du kan börja något på mobilen och fortsätta på datorn, dela filer direkt eller svara på meddelanden utan att byta enhet. Smidigt på riktigt, inte bara i teorin.
Byggd för att följa med och hålla över tid
MacBook Pro kombinerar en tunn design med en stabil konstruktion. Den är enkel att ta med men känns samtidigt gedigen i vardagen. Det gör den till en dator du kan använda mycket, länge och i olika miljöer.
Batteri som räcker när det verkligen behövs
När arbetsdagen drar ut på tiden är det en stor fördel att inte behöva jaga laddare. MacBook Pro är utvecklad för lång batteritid även under belastning, vilket gör att du kan fortsätta arbeta utan avbrott.
Välj rätt MacBook Pro för ditt arbete
Det finns flera konfigurationer att välja mellan beroende på hur du arbetar. Behöver du mer minne, lagring eller kraft är det värt att tänka långsiktigt. En MacBook Pro är ofta en dator du använder i flera år.
Komplettera med tillbehör för en bättre arbetsdag
Med rätt tillbehör blir upplevelsen ännu smidigare. En extern skärm, dockningslösning eller skyddande väska gör det enklare att anpassa datorn efter hur och var du arbetar.
Köp MacBook Pro hos oss
Se även vår kategori för MacBook Air och hela sortimentet av Mac & Apple-datorer hos CDON.
Vanliga frågor
MacBook Pro är framtagen för dig som behöver mer kraft för arbete, skapande och mer krävande program i vardagen. Den passar bra för allt från bildredigering och videoprojekt till musikproduktion, programmering och multitasking med många appar öppna samtidigt. För många blir det valet när datorn ska kännas snabb, stabil och redo för lite mer än bara det mest grundläggande.
I kategorin finns MacBook Pro i flera storlekar och generationer, bland annat 14 tum och 16 tum samt både nyare och äldre modeller. Här syns varianter med Apple-chip som M1, M4, M4 Pro, M4 Max och M5, men också renoverade modeller från tidigare år. Det gör det enklare att hitta en MacBook Pro som passar både behov, budget och hur du faktiskt använder datorn.
Ja, MacBook Pro passar bra både för studier och för mer kreativa arbetsflöden. Den fungerar fint för dig som skriver mycket, jobbar med flera program samtidigt eller behöver extra prestanda för exempelvis foto, film, design och musik. Det är en dator som ofta väljs när man vill ha något som känns pålitligt både i vardagen och när uppgifterna blir mer krävande.
Det beror på vad du prioriterar. En ny MacBook Pro passar dig som vill ha den senaste tekniken, nyare chip och längre väg framåt i användningen, medan en renoverad modell kan vara ett smart val om du vill komma ner i pris men ändå få mycket kapacitet. I sortimentet finns båda alternativen, vilket gör det lättare att jämföra efter behov, skick, årgång och prestanda.
Börja med att fundera på hur du använder datorn till vardags och hur mycket kraft du faktiskt behöver. Lagring, arbetsminne, skärmstorlek och om du vill ha en ny eller renoverad modell spelar stor roll för helheten. Hos CDON hittar du MacBook Pro i flera utföranden, vilket gör det enklare att välja en modell som passar både arbetet, tempot och planerna framåt.