LED-lampor
10800 produkter
CDON erbjuder LED-lampor som kombinerar energieffektivitet med lång livslängd och ett behagligt ljus i hemmet. Här finns både små och stora varianter som passar allt från taklampor till dekorativa armaturer. Med LED kan du skapa rätt stämning samtidigt som du använder en hållbar och smart ljuskälla. Hos CDON hittar du alternativen som gör belysningen mer praktisk, modern och anpassad efter dina rum.

Eglo E27 A60 spiral, bärnsten - TW - Zigbee, Bluetooth
388 kr
torsdag, 13 aug
Paulmann MaxLED 250 LED remsa Baspaket 3m 2700K belagd 12W 300lm/m 2700K 24VA
456 kr
fredag, 7 aug
Synergy 21 LED-retrofit G4 3W bullet ww
92 kr
tisdag, 11 augLedvance LED LAMPA 8W 840 2G11 / LEDVAN DULUX L LED HF&AC 4058075822078
454 kr
fredag, 14 augPlug-in-lampa BULB LENS LED G9 neutral 3W Nowodvorski 8447
297 kr
fredag, 14 augLED-lampa E27 4W varm Retro Edison Italux Bulb LDS-G125-SA G125
336 kr
måndag, 10 aug
Ledvance LED SPOT 6,1W 36° 930 GU10 / LEDVAN LED PAR16 DIM P 4099854456299
286 kr
fredag, 14 augMW Lighting LED-list LED-COB-24V/12W-WW/5M - 3000K
299 kr
torsdag, 13 aug
Xavax 00112856 energy-saving lamp Varmvitt 2700 K 3 W GU10 F
160 kr
tisdag, 11 aug
Synergy 21 S21-LED-F00147 lysrör Universell belysningslist 96 W 20000 mm
1 435 kr
fredag, 14 aug
-12 %PHILIPS Coreline panel med sensor RC132V 4300 lm/830 60x60 UGR<19 Interact Ready
2 262 kr
Tidigare lägsta pris:
2 558 kr
fredag, 7 aug
Ledvance LED LAMPA 5,9W 827 KLAR E27 / LEDVAN LED CLASSIC A DIM P 4099854463891
247 kr
fredag, 14 aug
Paulmann Pro Strip LED remsa Silver P75 10m 42W 700lm/m 96 LEDs/m 2700K
1 646 kr
fredag, 7 aug
Nedis Dimbar LED-lampa Varmvit GU10, spot, 4.5W, 345lm, 2700K
109 kr
onsdag, 5 augLED glödlampssats - Velleman - A60 - Färgat glas - Röd
173 kr
fredag, 14 augEGLO E27 LED A75 kopparfärgad standard dekorationslampa med spiral och varmt vitt ljus
164 kr
fredag, 14 aug
LED-strip Orno LED-strip 12V, 2835, 120L/m, 9,6W/m, IP63, 4000K, 5m
293 kr
måndag, 24 augLED-lampa - A60 - E27 - 15W ersätter 100W - 1521 lm
200 kr
fredag, 14 aug
GP LED-lampa Classic Filament, E27, 6W (60W), 806lm
174 kr
torsdag, 13 augEGLO E27 LED G95 bärnstensfärgad globlampa varmt vitt ljus
316 kr
fredag, 14 aug
Maurer 19073180 LED-lampor 2700 K 16 W E27
262 kr
tisdag, 11 augSynergy 21 LED infälld golvlist ARGOS ww 1 m
266 kr
tisdag, 11 augIcke-flimrande LED-lampa reflektor R63 E27 10W 6500K 900lm Ecolight
203 kr
fredag, 7 aug
Harmony XVU Ø60 mm ljuspåkonstruktion, ljusmodul med fast LED-ljus i gul färg
546 kr
fredag, 7 aug
Paulmann VariFit Infälld LED panel Areo panel IP44 rund 118 mm 6,5W 500lm 4000K Vit
406 kr
fredag, 7 aug
Paulmann 1879 Set LED-kolv Rustika E27 230V 3x480lm 3x6W 1700K dimmbar Gold
618 kr
fredag, 7 augLED LAMPA 29W E27 840 4000LM / LEDVAN PERFORMANCE HQL LED 4099854040702
1 006 kr
Tidigare lägsta pris:
1 007 kr
fredag, 14 aug
Standard LED-lampa A60 8W E27 2700K 806Lm matt
91 kr
onsdag, 12 augLedvance OSRAM LED Filament VALUE ClasA 230V 8W 827 E27 noDIM A ++ Sklo ciré 1055lm 2700K 10000h (krabicka 1ks)
158 kr
tisdag, 11 augFytolampa, Fullspektrum, Energisnål,MULTI
1 181 kr
fredag, 14 aug
Nedis LBFE14C351, 2 W, 26 W, E14, 250 lm, 15000 h, Varmvit
131 kr
torsdag, 13 augGlödlampa ORO-E27-G45-FL-CLARO-4W-DW
204 kr
måndag, 10 aug6x LED-lampa E27 Kula P45 2,2W 470lm = 40W 2700K Varm 360° Glödtråd Klass A LUMILED
349 kr
måndag, 10 augLED-list V-TAC SMD5050 150LED IP20 6W/m VT-5050 IP20 6500K 500lm
245 kr
fredag, 14 augInfälld LED-spotlight 18W rund V-TAC neutral färg 1980lm VT-61018-7865
258 kr
fredag, 14 augLED-lampa - SILVER ELECTRONICS - ECO GU10 - 7W - 6000K - A+
191 kr
fredag, 14 aug
Paulmann 286.33 LED-lampor Varmvitt 2700 K 5 W E27
472 kr
onsdag, 12 aug
Ledvance LED-lampor E27 11W/827 E27 VALUE CL A FIL 100 non-dim 11W/827 4058075438514
188 kr
tisdag, 11 augLED-ytmonterad aluminiumlampa 121 cm 36W 4500lm 4000K Videx
354 kr
måndag, 10 aug
Paulmann 28977 LED (RGB)-lampa EEK E (A - G) GU4 Reflektor 1,8 W Varmhvid (Ø x H) 35 mm x 37 mm 3 stk
346 kr
fredag, 7 aug6st G4 LED-lampa 700LM 7W 72LED 360 graders belysning Silikon G4-lampa för taklampa Vägglampa AC DC12V Varmt ljus
325 kr
fredag, 14 augORO-PREMIUM-GU10-7W-XP-CW LED-lampa, 6500K
216 kr
måndag, 10 augLED filamentlampa transparent klotformad Ø 8cm E27 7W 2700K 1300lm Lucide
413 kr
fredag, 14 augTRU COMPONENTS TC-14124712 LED-signallampa Grön Cylinder BA15d 100 V/AC, 240 V/AC 500 lm
214 kr
tisdag, 11 aug
Hama 00232530 energy-saving lamp Neutral vit 4000 K 6,5 W E27 C
150 kr
tisdag, 11 augKanlux 29581 Arel LED infälld belysning LED (RGB) 6 W vit
238 kr
måndag, 24 augLED-list COB 480 7W/m 3000K IP20 12V 5mm 5m dimbar Ecolight
427 kr
fredag, 7 augLedvance FR-WANNENL. 600 4000K 1920LM / LEDVAN VATTENTÄT KOMPAKT G2 4058075740853
543 kr
Tidigare lägsta pris:
544 kr
fredag, 14 aug
LED-lampor för hela hemmet
Letar du efter LED-lampor som ger bra ljus och samtidigt håller nere elförbrukningen? LED-lampor har blivit standard i de flesta hem tack vare att de drar lite ström, håller länge och tänds direkt utan uppvärmningstid. De finns i ett brett urval av socklar, former och ljusfärger, vilket gör att du kan hitta en lampa till nästan vilken armatur som helst. Med rätt LED-lampor får du en belysning som både är ekonomisk och behaglig att leva med i vardagen.
Fördelar med LED-lampor
Den största fördelen med LED-lampor är den låga energiförbrukningen i förhållande till hur mycket ljus de ger. En LED-lampa kan lysa i många år innan den behöver bytas, vilket gör den både ekonomisk och praktisk. Lamporna avger dessutom lite värme, vilket ökar säkerheten och gör dem lämpliga i trånga armaturer. Många modeller går att dimra och tänds omedelbart utan fördröjning. Sammantaget innebär det att du kan sänka dina kostnader samtidigt som du får ett stabilt och behagligt ljus. Eftersom lamporna håller så länge slipper du dessutom byta ljuskälla lika ofta, vilket är extra bekvämt i armaturer som sitter högt eller är svåra att komma åt. LED-lampor är också ett miljövänligare val eftersom den låga förbrukningen minskar din energianvändning över tid. Med ett brett urval av modeller är det enkelt att hitta lampor som passar både funktion och stil i varje rum i hemmet.
Välj rätt ljusfärg och styrka
När du väljer LED-lampor är ljusfärg och ljusstyrka viktiga att tänka på. Ett varmvitt ljus skapar en mysig stämning och passar i vardagsrum och sovrum, medan ett kallare och mer neutralt ljus fungerar bra i kök och arbetsrum där du behöver se tydligt. Ljusstyrkan mäts i lumen, och ju högre värde desto starkare ljus. Genom att anpassa ljusfärg och styrka efter rummets funktion får du en belysning som både känns rätt och gör det bekvämt att vistas i varje del av hemmet.
Hitta rätt sockel bland ljuskällor
För att lampan ska passa din armatur behöver du välja rätt sockel. LED-lampor ingår i det bredare sortimentet av ljuskällor och glödlampor och finns i alla vanliga sockelstorlekar. Kontrollera vilken sockel din befintliga lampa har innan du köper, så att den nya lampan sitter som den ska och ger önskad ljusbild.
Byt från glödtrådslampor till LED
Vill du behålla en klassisk stil men spara energi finns LED-varianter som efterliknar traditionella glödlampor med glödtråd. På så sätt får du samma varma uttryck men med lägre förbrukning. I sortimentet av lamptillbehör hittar du dessutom dimrar och annat som hjälper dig att få ut mesta möjliga av din nya belysning. Att byta till LED är ett enkelt sätt att modernisera hemmet och samtidigt minska energiåtgången.
Köp LED-lampor online hos CDON
Hos CDON hittar du ett stort utbud av LED-lampor i olika socklar, former och ljusfärger för hela hemmet. Vi samlar produkter från många säljare på ett och samma ställe, vilket gör det enkelt att jämföra ljusstyrka, färgtemperatur och pris för att hitta rätt lampa. Du handlar tryggt och smidigt med snabb leverans hem till dörren. Oavsett om du ska byta ut en enstaka lampa eller uppgradera belysningen i hela bostaden hittar du passande alternativ här. Välkommen att göra ett tryggt köp hos CDON.