Bara 299 kr kvar till Fri Frakt!
Bara 299 kr kvar till Fri Frakt!
Kundservice

Trumpall trummatta & utrustning till trumset

48 produkter

Rätt utrustning till trumset gör det bekvämare att spela och enklare att låta bra. Här hittar du trumpall och trumstol med justerbar höjd, trummatta som håller baskagge och stativ på plats samt pedaler, klubbor och fästen till setet. Köp utrustning till trumset online och komplettera med det som saknas, oavsett om du övar hemma eller spelar live.

Sida 1 av 1

Utrustning till trumset är delarna som får hela setet att fungera: något stabilt att sitta på, ett underlag som håller trummorna på plats och pedaler som svarar direkt. En trumpall med justerbar höjd är grunden för en bra spelställning. Sitter du för lågt eller för högt tröttnar både rygg och ben i onödan, så välj en pall där höjden enkelt kan finjusteras. En trumstol med ryggstöd avlastar ländryggen under långa övningspass, medan en rund eller sadelformad sits utan ryggstöd ger full rörelsefrihet.

En trummatta hindrar baskagge och hi hat från att vandra iväg när du spelar, samtidigt som den skyddar golvet mot stativens spikar och dämpar vibrationer till rummet under. Välj en matta som är tillräckligt stor för hela setet och som har gummerad undersida så att den ligger still även vid hårt spel. En trummatta är också ett enkelt sätt att markera setets placering på scen eller i replokalen.

Till baskaggen behövs en pedal som passar din spelstil. Bland trumpedaler hittar du allt från enkla bastrumpedaler för nybörjare till dubbelpedal för snabba figurer med båda fötterna. Slitna klubbor byter du enkelt ut mot nya bastrumklubbor, där hårda klubbor ger mer attack och mjukare filtklubbor ett rundare ljud.

Ska du bygga ut setet med fler cymbaler, pukor eller percussion finns monteringsutrustning för trumset som klammer, hållare och multiklämmor. Kombinera med cymbalstativ och trumstativ för ett set som står stadigt oavsett hur hårt du spelar.

Komplettera gärna med trumstockar och vispar i olika tjocklekar, nya trummembran när skinnen börjar låta dött och en trumnyckel för stämning och justering. Vill du sänka ljudnivån hemma finns cymbal- och trumdämpare, och med cymbal- och trumfodral skyddar du utrustningen på väg till spelning och rep.

Vanliga frågor

Kategorin samlar delar som gör setet komplett och bekvämt att spela: trumpallar, trummattor, trumpedaler, bastrumklubbor och monteringsutrustning som hållare och klammer. Trumstockar, trummembran och fodral hittar du i egna kategorier.

En dubbelpedal låter dig spela baskaggen med båda fötterna via två klubbor på samma trumma. Den används främst i rock och metal där snabba baskaggefigurer är vanliga. För de flesta nybörjare räcker en vanlig enkelpedal.

Sitt så att låren lutar lätt nedåt och fötterna vilar avslappnat på pedalerna. De flesta trumpallar kan justeras mellan cirka 45 och 65 cm, så prova dig fram tills rygg och ben känns avlastade under längre spelpass.

En trummatta hindrar baskagge, hi hat och stativ från att glida när du spelar. Den skyddar även golvet mot repor och spikar samt dämpar vibrationer, vilket är extra viktigt om du spelar i lägenhet eller på övervåning.

Orden används ofta om samma sak, en justerbar sittplats för trummisar. Trumstol brukar syfta på modeller med ryggstöd, medan trumpall oftast är en rund eller sadelformad sits utan stöd. Båda ska ha stabil benkonstruktion och justerbar höjd.