Squashbollar & racketbollar
50 produkter
Rätt boll gör stor skillnad på banan. Här hittar du squashbollar för alla nivåer, från snabba bollar med blå prick för nybörjare till långsamma tävlingsbollar med dubbel gul prick, samt racketbollar med högre studs. Välj mellan enstaka bollar och större förpackningar från varumärken som Dunlop och HEAD, och köp dina bollar enkelt online hos CDON.
Box med 12 squashbollar Dunlop 2 poäng gul
730 kr
måndag, 3 augBalls Dunlop Competition 12 Ball squashbollar
681 kr
måndag, 3 aug
Dunlop Sport 700112 squashbollar Vit/Grön punkt 12 styck
596 kr
torsdag, 30 jul
Tecnifibre 54BASQUBLU squashbollar Blå punkt 2 styck
564 kr
onsdag, 29 julTECNIFIBRE TECNIFIBRE SQUASHBOLLAR 1 GUL Prick (x2)
261 kr
måndag, 3 aug- Dunlop
Dunlop Progress Squashboll
201 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Dunlop Intro Squashbollar
201 kr
måndag, 3 aug 
Tecnifibre SQUASH BALLS Dubbel gul punkt 2 styck
165 kr
torsdag, 30 jul- Head
Försprång enkel vit prick squashboll (x12)
245 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Dunlop Pro Racquetballbollar (3-pack)
346 kr
måndag, 3 aug 
HEAD Tournament Gul punkt
693 kr
torsdag, 30 jul
HEAD 287336 squashbollar Gul punkt 3 styck
249 kr
onsdag, 29 jul- Head
Head Tournament Squashbollar (12-pack)
598 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Dunlop Progress Squashbollar (12-pack)
1 032 kr
måndag, 3 aug
DunlopDunlop boll PRO WHITE 1 gula prickar 12-box PSA/WSA
642 kr
måndag, 3 augVictor Squash Ball - röd - TU
351 kr
måndag, 3 aug- Dunlop
Dunlop Competition Squashbollar (3-pack)
280 kr
måndag, 3 aug Karakal Elite Squashbollar (3-pack)
683 kr
måndag, 3 aug
Dunlop Sport 700103 squashbollar Röd punkt 12 styck
593 kr
torsdag, 30 jul- Dunlop
Dunlop progress squashboll - svart
688 kr
måndag, 3 aug 
Dunlop Sport 700108 squashbollar Gul punkt 12 styck
630 kr
torsdag, 30 jul- Head
Head Start Squashbollar med en prick (12-pack)
626 kr
måndag, 3 aug
-3 %DunlopDunlop PROGRESS improvers +6% +20% squashbollar
608 kr
Tidigare lägsta pris:
628 kr
måndag, 3 augRör med 3 Prince Rebel squashbollar - blå - TU
729 kr
måndag, 3 aug- Dunlop
Dunlop Competition Squashbollar (12-pack)
780 kr
måndag, 3 aug - Wilson
Wilson Staff Squash Red Dot 2 Pack Ball
177 kr
torsdag, 30 jul 
HEAD 287316 squashbollar Gul punkt 3 styck
260 kr
onsdag, 29 jul- Dunlop
Dunlop Competition Squashbollar
201 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Dunlop Intro Squashbollar (12-pack)
849 kr
måndag, 3 aug Karakal Racquetballbollar (2-pack)
296 kr
måndag, 3 aug
Dunlop Sport 700108 squashbollar Gul punkt 12 styck
236 kr
onsdag, 29 jul- Head
Squashbollar - HEAD - Start - 3-pack - Svart - One Size - Nybörjare
319 kr
måndag, 3 aug 
Dunlop Sport 700105 squashbollar Blå punkt 12 styck
623 kr
torsdag, 30 jul- Head
Head Prime Double Dot Squashbollar (12-pack)
674 kr
måndag, 3 aug Dunlop Intro 12 Ball Squash Balls
675 kr
måndag, 3 aug- Dunlop
Dunlop Competition Squashbollar (3-pack)
348 kr
måndag, 3 aug - Head
3 Head Prime dubbelprickiga gula squashbollar
348 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Set med 3 Dunlop pro blister squashbollar - svarta
355 kr
måndag, 3 aug 
HEAD Prime Dubbel gul punkt
621 kr
torsdag, 30 jul- Head
Head Prime squashboll med dubbel gul prick (x12)
524 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Dunlop Pro Squashbollar (12-pack)
780 kr
måndag, 3 aug
DunlopDunlop 700110 Squashball PRO Rör 3st
195 kr
torsdag, 30 jul- -7 %Wilson
Set med 2 Wilson Staff squashbollar 2 poäng gul - svart/gul - TU
241 kr
Tidigare lägsta pris:
258 kr
måndag, 3 aug TECNIFIBRE Set med 2 squashbollar dubbla poäng gula
286 kr
måndag, 3 aug- -10 %Dunlop
Set med 12 Dunlop Pro squashbollar - vit - TU
703 kr
Tidigare lägsta pris:
779 kr
måndag, 3 aug - Dunlop
Dunlop Pro Squashbollar (3-pack)
293 kr
måndag, 3 aug 
HEAD 287356 squashbollar White dot 3 styck
255 kr
torsdag, 30 jul- Dunlop
Dunlop Pro Squashbollar
201 kr
måndag, 3 aug
Squashbollar märks med färgade prickar som visar hastighet och studs. Blå prick är snabbast och studsar högst, vilket gör den perfekt för nybörjare som vill få längre bolldueller. Röd prick har medelhög studs och passar spelare som kommit igång med tekniken. Enkel gul prick är långsam och kräver bra uppvärmning av bollen, medan dubbel gul prick är tävlingsbollen som används av vana och avancerade spelare.
Dunlop är världens mest spelade squashboll och deras bollar med dubbel gul prick används som officiell boll i internationella tävlingar. Här finns även bollar från HEAD, till exempel HEAD Start med vit och grön märkning som passar träning och motionsspel. Spelar du ofta lönar det sig att köpa ett större pack, som Dunlops 12-pack, så att du alltid har en fräsch boll redo.
Racketboll spelas ofta på vanlig squashbana men med en större och betydligt studsigare boll, vilket gör spelet lättare att komma in i och skonsammare för axlar och armbågar. En squashboll behöver värmas upp med några hårda slag innan den får rätt studs, medan racketbollen studsar bra direkt.
Behöver du mer utrustning? Komplettera med squashracketar och skydda ögonen med racketboll- & squashglasögon, något som ofta är obligatoriskt för juniorer. För bättre grepp finns handskar för squash & racquetball, och hela sortimentet hittar du under utrustning till squash & racketboll.
Osäker på vilken boll du ska välja? Utgå från din nivå: blå eller röd prick för nybörjare och motionärer, enkel gul för vana spelare och dubbel gul för tävling. Med rätt boll i väskan blir varje pass roligare.
Vanliga frågor
Det beror på hur ofta och hårt du spelar. Bollen tappar studs och yta med tiden, så byt när den blivit blank eller studsar sämre. Spelar du regelbundet är det smart att köpa ett större pack så att du alltid har en ny boll redo.
Squashbollar behöver värmas upp innan spel. Slå ett antal hårda slag mot väggen tills bollen känns varm, då ökar studsen tydligt. Bollar med gul prick kräver mest uppvärmning, medan blå prick studsar bra nästan direkt.
Racketbollen är större och studsar betydligt mer än squashbollen. Racketboll spelas ofta på en vanlig squashbana och är enklare att komma igång med, medan squashbollen kräver uppvärmning för att studsa bra.
Välj en boll med blå eller röd prick. De studsar mer och håller igång spelet, vilket gör det lättare att träna teknik och få längre dueller. Gå över till gul prick när du fått bättre bollkontroll.
Prickens färg visar bollens hastighet och studs. Blå prick är snabbast och studsar mest, röd har medelhög studs, enkel gul är långsam och dubbel gul är långsammast och används vid tävling. Ju skickligare spelare, desto långsammare boll.