Samsung Galaxy A55
över 2 900 produkter
Samsung Galaxy A55 är för dig som vill ha mer – men inte för mycket. En mobil med stor skärm, snygg design och kamerateknik som verkligen levererar, utan att prislappen springer iväg. Den känns lyxig, funkar som den ska och gör mobilen till en del av vardagen du gärna håller i.
- Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 128 GB Ljusblå
3 989 kr
torsdag, 8 okt - Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 256 GB Grå
4 679 kr
torsdag, 8 okt - Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 256 GB Lavendel
4 679 kr
torsdag, 8 okt - Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 128 GB Grå
3 968 kr
torsdag, 8 okt - -6 %Samsung
Samsung A57 5G 256GB Dubbla SIM Grå NY
4 999 kr
Tidigare lägsta pris:
5 299 kr
tisdag, 29 sep - Pre-OwnedSamsung
SAMSUNG Galaxy A55 5G Smartphone 128Go Lila (2024) - Återvunnen - Mycket bra skick
2 973 kr
torsdag, 1 okt - Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 128 GB Blå
3 978 kr
torsdag, 8 okt Magnetiskt Plånboksfodral för Samsung Samsung Galaxy A55 5G
199 kr
torsdag, 1 okt
KHAZNEH Samsung Galaxy A55 Plånboksfodral
189 kr
onsdag, 30 sep- Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 256 GB Ljusblå
4 645 kr
torsdag, 8 okt 
Skal / Mobilskal till Samsung Galaxy A55 5G - Abstract
119 kr
tisdag, 29 sep- Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 256 GB Ljusblå
4 644 kr
Tidigare lägsta pris:
4 647 kr
torsdag, 8 okt - Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 256 GB Grå
4 679 kr
torsdag, 8 okt 
Samsung Galaxy A55 5G 16,8 cm (6.6") Hybrid Dual SIM USB Type-C 8 GB 128 GB 5000 mAh Marinblå
4 657 kr
måndag, 5 okt1001Coques - Foliofodral i konstläder kompatibelt med Samsung Galaxy A55 5G - Magnetisk stängning - Stödfunktion
115 kr
torsdag, 8 okt- Samsung
Samsung Galaxy A56 5G 128GB A566 Mörkgrå
3 925 kr
tisdag, 6 okt - Samsung
Samsung A57 5G 256GB Dubbla SIM Awesome Navy Ny
4 999 kr
tisdag, 29 sep - Pre-OwnedSamsung
SAMSUNG Galaxy A55 5G Smartphone 128Go Blå (2024) - Återvunnen - Mycket bra skick
2 991 kr
torsdag, 1 okt 
Samsung Galaxy A55 plånboksfodral plånbok fodral skal
99 kr
tisdag, 29 sep
Samsung Galaxy A55 5G - Plånboksfodral/Skal Lord of the Rings
199 kr
tisdag, 29 sep
Samsung Galaxy A55 5G Enterprise Edition 16,8 cm (6.6") Dubbla SIM-kort Android 14 USB Type-C 8 GB 128 GB 5000 mAh Marinblå
4 658 kr
tisdag, 6 oktKompatibelt Mobilskal till Samsung Galaxy A55 Nostalgiskt illustrerat motiv med flera fantasifigurer i en blommande äng med rosa pastellbakgrund
129 kr
onsdag, 30 sep- Samsung
Smartphone - SAMSUNG - Galaxy A57 SM-A576B - 8 GB RAM - 128 GB - 5G
4 255 kr
onsdag, 30 sep 
Samsung Galaxy A55 smart telefonskal i akryl - Blå
119 kr
torsdag, 1 okt
Plånboksfodral Till Samsung Galaxy A55 5G - Svart
189 kr
onsdag, 30 sepSamsung Galaxy A55 5G - Skal/Mobilskal Pink Leopard
149 kr
tisdag, 29 sep- Samsung
Smartphone - SAMSUNG - SM-A556BZKAEUE - 6,6" - 8 GB RAM - 128 GB - 5G
4 862 kr
torsdag, 8 okt
-20 %Samsung Galaxy A55 5G - Stilrent Skal från Leman med Kortfack
159 kr
Tidigare lägsta pris:
199 kr
torsdag, 1 okt- Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 128 GB Lavendel
5 311 kr
torsdag, 8 okt 
SKALO Samsung A55 5G Ultratunn TPU-Skal
69 kr
tisdag, 29 sepSamsung Galaxy A55 5G - Skal/Mobilskal Leopard
149 kr
tisdag, 29 sep
Samsung A55 Transparent Skal med Korthållare
59 kr
5,0tisdag, 29 sepKompatibelt Mobilskal till Samsung Galaxy A55 Charmigt motiv med sardiner och grafiska detaljer i glada färger.
129 kr
onsdag, 30 sep
SamsungSamsung Galaxy A57 5G Smartphone 8/128GB - Awesome Lilac
4 679 kr
tisdag, 29 sep
Samsung Galaxy A55 5G Fodral Mandala Flip Läder Grå
169 kr
tisdag, 29 sepA55 5G - Smart spegelvänt Lyxfodral
208 kr
torsdag, 1 okt- Samsung
Samsung Galaxy A56 5G 128GB A566 Mörkgrå Enterprise Edition
4 315 kr
tisdag, 6 okt 
Skal / Mobilskal till Samsung Galaxy A55 5G - Liverpool
119 kr
tisdag, 29 sep- Samsung
Samsung Galaxy A56 5G 128GB A566 Ljusgrå
4 342 kr
tisdag, 6 okt 
Samsung Galaxy A55 5G - Plånboksfodral/Skal Purple Fog
199 kr
tisdag, 29 sep
dbramante1928 Lynge mobiltelefonfodral 16,8 cm (6.6") Folio Tan
1 109 kr
tisdag, 6 okt- Samsung
Samsung Galaxy A56 5G 8 Go/256 Go Grå (Fantastiskt Ljusgrå) Dubbel SIM SM-A566
6 702 kr
torsdag, 8 okt - Samsung
SAMSUNG SM-A576B smartphone 6,7" Super AMOLED 8 GB RAM 128 GB
4 099 kr
torsdag, 8 okt Plånboksfodral / Mobilfodral till Samsung Galaxy A55 5G - Paw Patrol
169 kr
tisdag, 29 sep- Samsung
Skärm för Samsung Galaxy A55 LCD + Pekskärm + Original Samsung Chassi Grön Citron
1 309 kr
torsdag, 8 okt - Samsung
SAMSUNG Galaxy A57 5G AI Smartphone 128 GB Ljusblå
3 989 kr
torsdag, 8 okt 
Samsung Galaxy A55 Plånboksfodral - Svart
189 kr
onsdag, 30 sep
Samsung Galaxy A55 5G - Skal/Mobilskal Liverpool
149 kr
tisdag, 29 sep
Samsung Galaxy A55 – Stilren, stabil och proppad med smart teknik
Samsung Galaxy A55 är en mobil för dig som vill ha kraft, design och kamerateknik som känns genomtänkt – men utan att gå hela vägen upp till flaggskeppsnivå. Den är byggd för att klara allt det du använder mobilen till varje dag: fota, streama, jobba, spela eller bara scrolla i lugn och ro. Det är en balanserad smartphone som känns pålitlig, modern och framför allt: väldigt lätt att trivas med.
Design som känns premium
A55 har ett nytt chassi i metall och glas – vilket gör att den ligger skönt i handen och ser lika exklusiv ut som dyrare modeller. Den kommer i flera stilrena färger och har en smal, symmetrisk form som känns både modern och praktisk. Den är dessutom IP67-klassad, vilket gör den tålig mot både damm och vatten.
En skärm som gör mer
Super AMOLED-skärmen på 6,6 tum har både FHD+-upplösning och en uppdateringsfrekvens på 120 Hz. Det gör att all visning – från spel till film – känns skarp, jämn och följsam. Ljusstyrkan är stark nog för att användas utomhus, och färgåtergivningen gör att bilder och video verkligen poppar. Du får helt enkelt en skärm som är roligare att använda – oavsett vad du gör med mobilen.
Kamera som matchar dina ögonblick
Samsung Galaxy A55 har en trippelkamera med 50 MP huvudkamera, ultravidvinkel och makro. Den smarta AI:n hjälper dig att automatiskt justera inställningar, ljus och färger så att bilderna blir tydliga och balanserade – även i svagt ljus. För dig som gillar att filma finns det också stabiliseringsfunktioner som gör att klippen håller jämn nivå, även när du rör dig mycket.
Kraft nog för mer än bara vardag
Under huven finns ett kraftfullt Exynos-chip och lång batteritid som gör att mobilen orkar följa med dig – från morgonens första möten till kvällens streaming. Du får stöd för snabbladdning, 5G för höga hastigheter och Samsung Knox för ökad säkerhet i vardagen. Den passar perfekt för dig som ställer lite högre krav – men fortfarande vill ha något prisvärt.
Köp din Samsung Galaxy A55 hos oss
Hos CDON kan du välja Samsung Galaxy A55 i olika färger och lagringsalternativ. Välj det som passar din stil och dina behov – och handla tryggt hos en nordisk marknadsplats med brett utbud av mobiler från Samsung och andra stora varumärken.
Vanliga frågor
Samsung Galaxy A55 lanserades i mars 2024, samtidigt som A35. Den bygger vidare på A-seriens populära koncept – men med uppgraderingar som gör den ännu mer kraftfull och premiumkänslig.
A55 använder en USB-C-laddare och stöder snabbladdning upp till 25W. Precis som med många av Samsungs nyare modeller följer bara en kabel med i förpackningen – så om du vill ladda snabbt behöver du en separat snabbladdningsadapter.
Galaxy A55 har ett riktigt kompetent kamerasystem med en 50 MP huvudkamera, kompletterad med ultravidvinkel och makro. Bilderna blir skarpa, färgstarka och fungerar både i dagsljus och sämre ljusförhållanden. Kameran är dessutom förbättrad med AI-stöd för scenigenkänning, vilket gör fotona mer levande med minimal ansträngning.
A55 har ansiktsigenkänning via den främre kameran – vilket gör det enkelt att låsa upp telefonen snabbt. Den har även en fingeravtrycksläsare i skärmen, så du kan välja det som passar dig bäst.
Skillnaderna ligger främst i materialval, prestanda och kamera. A55 har en metallram, vilket ger en mer premium känsla. Den har också en starkare processor och mer avancerade kamerafunktioner. Båda modellerna har samma skärmstorlek och upplösning, men A55 är snäppet vassare för dig som prioriterar kvalitet och hållbarhet i längden.